Hasat başladı gözler ’da

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Hasat başladı gözler Rusya’da

’nın ’den gelen meyve ve sebzeye ambargoyu kaldırmasını bekleyen üreticiler, “Bu hafta sonu ilk narenciye hasadı başlayacak. Ambargonun kalkmasını dört gözle bekliyoruz” diyor

'nın 'ye charter seferlerine izin vermesinin ardından gözler 'nın ambargo uyguladığı yaş sebze-meyve sektörüne çevrildi. Haftasonu itibarıyla narenciyede ilk hasadı toplamaya başlayacaklarını belirten Akdeniz Meyve-Sebze İhracatçı Birliği Başkanı Ali Kavak, dört gözle ambargonun kalkmasını beklediklerini söyledi. Sezon heba olmasın "Narenciye ihracatının yüzde 60'ını Rusya'ya yapıyorduk. Şu anda sadece limon ve greyfurtta ambargo yok. Önemli ihraç kalemlerimizden mandalina ve portakalda ambargo devam ediyor. Bu sezonu heba etmek istemiyoruz" diyen Kavak, bazı ürünlerin rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 10-30 artış olduğunu, ambargo kararının kaldırılmasına kilitlendiklerini söyledi. Fırsatçılar iş başında Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, narenciyenin raf ömrünün kısa olduğunu, ihracatçıların Rusya'ya ithalat yasağı halen devam eden mandalina ve portakal ürünleri için üreticiden alım yapmaktan çekindiğini vurguladı. Doğru, "Bu durum bazı aracılar tarafından da kullanılarak fiyatlar düşürülmeye çalışılıyor ve üreticimizin bir yıllık emeği ile oynanıyor" diye konuştu. Adana Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Rifat Karabucak da mandalina ve portakal için ihracatın serbest bırakılmasını dört gözle beklediklerini vurguladı.

ALTERNATİF ÜLKELER KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ
Morgan Stanley'in raporuna göre Türk ürünlerine uygulanan ambargo sonrasında Rusya'da satılan sebze ve meyvenin kalitesinde ciddi anlamda düşüş yaşandı. Raporda bunun nedeni olarak, Türkiye'nin yokluğunda diğer ülkelerden ithal edilen ürünlerin Rusya'ya getirilmesinin uzun sürmesi gösterildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasat başladı gözler Rusya’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN