Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galataport’a 1 milyar euro kredi

Giriş Tarihi: 1.9.2016
Galataport’a 1 milyar euro kredi

Doğuş-BLG Gayrimenkul ortaklığında gerçekleşen Galataport Projesi’ne 6 bankadan 1 milyar 20 milyon euroluk kredi geldi. Üç buçuk yılı ana geri ödemesiz kredinin vadesi ise 14 yıl

Doğuş Holding ve BLG Gayrimenkul'ün ortaklaşa yürüttüğü Galataport Projesi'nin finansmanı için imzalar atıldı. Altı bankanın 1 milyar 20 milyon euro ile finansman sağladığı projenin 2018'in son çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. Doğuş Holding'in yüzde 81 ortaklık payı bulunduğu proje şu anda halkın kullanımına kapalı olan ancak proje bitiminde tamamen halka açılacak sahil şeridini de kapsıyor.

4.5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM
Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan, 2013'te Bilgili Holding ile yola çıktıkları proje kapsamında finansmanın, üç buçuk yılı ana geri ödemesiz yatırım dönemi olmak üzere toplam 14 yıl vadeli olacak şekilde imzalandığını söyledi. Akhan, "2018'in son çeyreğinde tamamlanmasını hedefliyoruz. Galataport'un bir liman sahası olmasının yanı sıra, İstanbul'da her kesimden ziyaretçiye açık yepyeni bir yaşam alanı olması ve projenin gerçekleştirilmesi için toplam 4.5 milyar lira civarında bir yatırım yapacağız" dedi. Yatırımı yaparken 2014 yılı verilerini baz alarak projeksiyon yaptıklarını belirten Akhan, Galataport'un yılda 3 milyonu kruvaziyer yolcu olmak üzere 7 milyon yabancı ziyaretçiyle, turizm gelirlerine 5 milyar lira katkı sağlayacağını vurguladı. Akhan, planlanan yeme-içme ve perakende noktası toplamının yaklaşık 200 adet olacağını bildirdi. Projenin inşaatı süresince 5 bin kişiye, tamamlandığında 4 bin 500 kişiye istihdam yaratılacak.

FİNANSMAN TOPLANTISINA ALTI BANKA KATILDI
Galataport Projesi finansman toplantısına, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Bilgili Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, TSKB Genel Müdürü Suat İnce ve Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galataport’a 1 milyar euro kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN