Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta 28 ayın artış rekoru

İhracat, ağustosta yüzde 6.9 ile son 28 ayın en yüksek artışını yakaladı. Otomotiv sektörü yüzde 23.4’lük artış ile toparlanmanın lokomotifliğini üstlendi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, artış trendinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 2.9.2016
İhracatta 28 ayın artış rekoru

Temmuz ayında, yüzde 18.7 ile son yılların en büyük düşüşünü yaşayan ihracat, ağustosta otomotiv sektörünün öncülüğünde gaza bastı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), fındık ihracat sezonunu da açtığı 'da açıkladığı rakamlara göre, ağustos ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 artarak 11 milyar 157 milyon oldu. Aylık bazda 28 ayın en yüksek artışına imza atıldı. İhracat ağustosta ton bazında da yüzde 7.8 artarak 70.5 milyon tona çıktı.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ GAZA BASTI
Lokomotifliği üstlenen otomotiv sektörünün aylık ihracatı yüzde 23.4'lük artışla 1 milyar 680 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu sektörde yapılan ihracat toplamın yüzde 15.1'ini oluşturdu. Aylık bazda otomotivi 1 milyar 612 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon takip etti. Otomotivde 8 aylık ihracat ise yüzde 12.2'lik artışla 15.1 milyar dolar oldu. Aynı dönemde hazır giyim ve konfeksiyonda 11.6 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

AB İHRACATI SIRTLIYOR
En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da ağustos ayında en büyük ihracat artış oranlarını yüzde 82.9 ile Bulgaristan, yüzde 34.6 ile İsrail ve yüzde 23.6 ile İran elde etti. Ülke grubu bazında ise ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Avrupa Birliği bölgesinde yüzde 12.7 yükseliş yaşandı. En fazla ihracat yapılan ilk beş ülke arasında Almanya'da 17.4 artış, İngiltere'de yüzde 1.4 azalış, Irak'ta yüzde 4.2 azalış, D'de yüzde 19.6 artış ve Fransa'da ise yüzde 8.3 artış kaydedildi.

ARTIŞ DEVAM EDECEK
Yüzde 6.9 oranındaki artışın 28 ay aradan sonra gerçekleştiğine vurgu yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Önümüzdeki dönemde, AB ülkelerine ve Kuzey Amerika'ya ihracatımızın daha yüksek oranlarda artmasını bekliyoruz" dedi. Büyükekşi ayrıca ihcatta artış trendinin önümüzdeki dönemde devam edeceğini belirtti. Dünya fındık üretimi ve ihracatının dörtte üçünü ülkemizin gerçekleştirdiğini de dile getiren Büyükekşi, Giresun'un 2015'te 192 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve 2002'den bu yana ihracatını tam üç katına çıkardığını hatırlattı.

ARTIK DAHA GÜÇLÜYÜZ
Türkiye ekonomisinin sağlam makroekonomik temelleri ve hükümetin gerekli tüm tedbirleri almasıyla temmuz ayında yaşanan hain terörist girişiminden etkilenmediklerini hatırlatan Büyükekşi, bugün sorunsuz işleyen dinamik bir ekonomiye sahip olduklarını söyledi. Büyükekşi, "Güçlenen siyasi istikrarımız ve milletimizin desteği ile artık daha güçlüyüz. Bölgesel riskleri azaltmak amacıyla hükümetimiz tarafından ihracatımızı artırmaya yönelik atılan tüm adımları büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta 28 ayın artış rekoru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN