Lahmacunda at eti yoğurtta jelatin var

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Lahmacunda at eti yoğurtta jelatin var

Bakanlığı, 229 işletmenin 355 parti ürününde taklit veya tağşiş tespit etti. Denetimlerde lahmacunda at eti, sucukta tükürük bezi tespit edildi

Taklit veya tağşiş ürünlere karşı yoğun bir mücadele veren Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı denetimlerle vatandaşın sağlığıyla oynayarak haksız kazanç sağlayan firmaları teşhir etmeye devam ediyor. Bakanlık, taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen, aralarında et, süt ürünleri, bal, zeytinyağı ve alkollü içeceğin bulunduğu veya ilaç etken maddesinin ilave edildiği 355 parti ürünü kamuoyu ile paylaştı. 229 işletmenin isimleri ve ürünlerinin parti numaraları, bakanlığın internet sitesinde açıklandı.

SUCUKTA TÜKÜRÜK BEZİ
Birçok ünlü firmanın da isminin bulunduğu liste "Bu kadar da olmaz" dedirtti. Dana kıymalı kol böreğinde at eti, kasaplarda katır ve eşek eti bulundu. Lahmacunda at eti ve sakatat; sucukta, at eti, baş eti, tükürük bezi, deri, soya, kanatlı eti; kıymada deri dokusu, kanatlı eti; süt ürünlerinde bitkisel yağ, jelatin, nişasta; balda C4 şeker oranı tespit edildi. Bakanlık, bu yılın ağustos ayı itibarıyla 558 bin 492 gıda denetimi gerçekleştirdi. Bu denetimlerde 8 bin 551 adet idari cezası uygulandı, 69 firma hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Duyuruda takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş 25 ürüne ait bilgiler yer aldı. Örnek olarak, ballı bitkisel macun ve bitkisel gıda takviyelerinin içerisinde sıklıkla ilaç etkin maddesi "sildenafil"e rastlandığı bildirildi. Bitkisel yağlarda da taklit ve tağşiş yapılan 94 parti ürüne ait bilgiler paylaşıldı. Bunların arasında zeytinyağı ve ayçiçek yağının bulunduğu görüldü. Balda da taklit ve tağşişle üretilen 13 parti ürün açıklamada dikkati çekti.

İNTERNETTEN TEŞHİR ETTİ
Kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen aralarında yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak, olmak üzere 86 parti ürüne ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen aralarında sucuk, pide harcı, köfte, çiğ kırmızı et, salam, sosis, jambon, rosto, döner, kavurma, kebap çeşitleri, kanatlı eti ürünlerinin bulunduğu 111 parti ürüne ait bilgiler duyuruldu. Alkolsüz içeceklerde 8, kahvede 2, çikolatada 4, enerji içeceğinde 3, şekerli mamullerde 2, alkollü içkilerde 6, baharatta da 1 parti ürününe ait bilgiler kamuoyuna duyuruldu. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye "www.tarim.gov.tr" adresinden ulaşılmak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lahmacunda at eti yoğurtta jelatin var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN