Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BES ekonomik refahı artırıyor

Allianz Genel Müdürü Türkölmez, “BES’e otomatik katılım yoluyla giren ve düzenli ödeyen emeklilik döneminde iyi bir gelire sahip olacak” dedi

Giriş Tarihi: 6.9.2016
BES ekonomik refahı artırıyor
Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, 2017 başından itibaren sistemde gönüllülük esasının yerini otomatik katılımın alacağını bunun da sistemin gelişmesi açısından çok büyük bir etki yaratmasını beklediklerini kaydetti. Bugün 'de ortalama yaşam süresinin 78'e ulaştığının altını çizen Türkölmez, "Bu da çalışanların emekli olarak geçirecekleri sürenin uzaması anlamına geliyor. Üstelik projeksiyonlara göre 2030'lu yıllara vardığımızda yaşlı bir nüfusa sahip olacağız. Bütün bunların Sosyal Güvenlik Sistemi üzerinde yarattığı ağır baskı bireylerin gelecekteki refahı üzerinde de olumsuz yansımalara sahip olacak. BES'in büyümesi ise sermaye piyasasının derinleşip gelişmesi, tasarruf oranının ve yatırımların, dolayısıyla istihdamın artması, istikrarın sağlanması gibi katkıların artması açısından büyük önem taşıyor" diye konuştu. Çalışanların emekli olduğunda mevcut maaşlarının ortalama yüzde 55'ini aldığını vurgulayan Türkölmez, çalışırken alınan maaş arttıkça, emeklilik maaşının mevcut maaşa oranınla düştüğünü söyledi. "Oysa BES'e otomatik katılım yoluyla erken giren, düzenli ödeyen ve devlet katkısına hak kazanan çalışan emekli olduğunda emeklilik dönemini idame ettirebileceği miktarda bir maaşa sahip olacak. Bu da hem çalışanın hem ülkemizin geleceği adına olumlu bir katkıdır" diyen Türkölmez, yeni sistemin, ilk aşamada işverenler üzerinde bazı operasyonel yükler yaratacağını, bu nedenle sektörün ilk aşamada yoğun çaba harcaması gereken en önemli alanlardan birinin otomatik katılım sürecinin yönetimini basit hale getirmek olacağını ifade etti.

HEDEF 1 MİLYON Kİ Şİ
Allianz'ın iki emeklilik şirketinin toplamda 10 milyar TL fon büyüklüğüne ve 1 milyona yakın katılımcı sayısına sahip olduğunu aktaran Türkölmez, şunları anlattı: "Her branşta kârlı büyüme odağımızı koruyarak, otomatik katılımın ardından da bireysel emeklilikte sektörün lider şirketlerinden biri olmayı liyoruz. Otomatik katılım uygulaması getirilmemiş olsaydı, önümüzdeki 3 yılda yıllık yüzde 20-25 büyümeyle 20 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyorduk. Otomatik katılımın ardından bu orana ek olarak yüzde 20-25 büyüme sağlayabiliriz. 2017'de otomatik katılıma 4-6 milyon çalışan dahil olacağından Allianz olarak bizim de 500 bin ila 1 milyon katılımcıyı sisteme dahil edeceğini öngörebiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES ekonomik refahı artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN