Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sektör yabancı yatırımcı için çok cazip

BES’in son 5 yılda yüzde 32 büyüdüğünü belirten AvivaSA CEO’su Kurdaş, “ genç nüfusu ve güçlü yapısıyla yabancı yatırımcı için çok cazip fırsatlar barındırıyor” dedi

Giriş Tarihi: 6.9.2016
Sektör yabancı yatırımcı için çok cazip

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk Kurdaş, sektörde son 5 yılda ortalama büyüme oranının yüzde 32 olduğunu belirterek, "Avrupa pazarında doygunluğa ulaşmış bir sigorta ve emeklilik sektörü olduğu düşünüldüğünde pazarı büyüme hızı, genç ve dinamik nüfus yapısı ve güçlü yapısıyla yabancı sigorta şirketleri açısından cazip fırsatlar barındırıyor" dedi. Sistemde faaliyet gösteren şirketlerin yaklaşık yüzde 50'sinde yabancı şirketlerin payının olmasının sektöre yönelik yabancı yatırımcı iştahını doğrular nitelikte olduğunu vurgulayan Kurdaş, "Yüzde 25 devlet katkısı, dünyada örneği olmayan bir uygulama. Devlet söz konusu katkıyı, bu sistemi teşvik etmek üzere sistem katılımcılarına ve katılmayı düşünenlere bir fırsat olarak veriyor" diye konuştu.

1 MİLYON YENİ KATILIMCI
BES'in son birkaç yılda her yıl yaklaşık 1 milyon net yeni katılımcı kazandığının altını çizen Kurdaş, 18 yaş altı nüfusa ilişkin kararın ve otomatik katılımın hayata geçmesi durumunda bu noktada yakalanan ivmenin önemli derecede artacağını vurguladı. Otomatik katılımla toplumda tasarruf bilincinin artırılması, katılımcılara emeklilik dönemlerinde ikinci bir gelir sağlanmasının hedeflendiğini belirten Kurdaş, 10 yılda otomatik katılım hesaplarının yaklaşık 90 milyar TL'lik bir büyüklüğe ulaşmasının tahmin edildiğini ifade etti. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 12 Ağustos verilerine göre, katılımcı sayılarının 854 bin olduğunu belirten Kurdaş, şunları anlattı: "Temel amacımız otomatik katılım sonrasında da büyüyen bir ivme ile sektördeki lider pozisyonumuzu kuvvetlendirmek ve devam ettirmek. Bir diğer amacımız ise hayat sigortaları tarafında tüm koruma branşlarında pazar payımızı artırmak. Elbette bütün bunları kârlılık içinde büyümeyi sürdürebilir kılarak gerçekleştirmek istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektör yabancı yatırımcı için çok cazip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN