Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Uzun vadeli faizlerin düşmesi fiyat istikrarı ile olur"

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, 7. İstanbul Finans Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Çetinkaya "Uzun vadeli faizleri düşürmek fiyat istikrarını sağlamak ve korumakla olur" şeklinde konuştu.

Giriş Tarihi: 6.9.2016 16:08 Güncelleme Tarihi: 24.10.2016 15:01
Uzun vadeli faizlerin düşmesi fiyat istikrarı ile olur

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın açıklamalarından önemli satırbaşları;

FİNANSAL İSTİKRAR İLE UZUN VADELİ FAİZLER DÜŞEBİLİR

Küresel ekonomiye dair belirsizlikler sürerken, kırılganlıklar devam ediyor. Uzun vadeli faiz seviyeleri faiz kararlarından görece daha önemli olabilir. Kredi büyümesi kadar kredinin dağılımı ve finansal koşulların önemli. Bizim için kredi piyasasının gelişimi önemlidir. Uzun vadeli faizleri düşürmek fiyat istikrarını sağlamak ve korumakla olur.

GÜÇLÜ BANKACILIK SİSTEMİ İLE DİRENÇLİ BİR SEYİR İZLİYORUZ

Türkiye ekonomisi güçlü bankacılık sistemi, basiretli maliye politikası ve risk odaklı bir politikası yaklaşımı ile oldukça dirençli bir seyir izlemektedir. Ekonomi kurumları arasında güçlü koordinasyon ve her boyuttaki yapısal düzenleme çabaları ekonomimiz açısından oldukça önemlidir.

KREDİ PASTASINDAN HERKES PAY ALMALI

Merkez Bankası için kredi büyümesinin seviyesi kadar kredinin dağılımı ve finansal koşulların gelişimi de önemlidir. Kredi dağılımında sadece kurumların değil toplumun da bu büyük pastadan pay alması gerektiğini düşünüyoruz.

ELİMİZDEKİ BÜTÜN ARAÇLARI FİYAT İSTİKRARI İÇİN KULLANACAĞIZ

Kalıcı fiyat istikrarı öngörülebilirliği artırır, büyüme olumlu etkilenir. Enflasyondaki dalgalanmalar bankaların sermaye yapısını olumsuz etkiliyor. Türkiye ekonomisi risk odaklı para politikasıyla oldukça dirençli seyir izliyor. Fiyat istikrarı kurumsal bir değer, buna ukaşmak için çaba göstermemiz gerekir. Elimizdeki bütün araçları fiyat istikrarı için kullanmaya devam edeceğiz.

TASARRUF SORUNUMUZU HENÜZ ÇÖZÜLEMEDİ

Tasarruf sorunumuzun henüz çözülmüş olduğunu söyleyemeyiz. Merkez Bankası olarak araştırma gündemimizin önemli maddelerinden biri de bu konuyu derinlemesine incelemek olacak. Fiyat istikrarının ekonomik istikrar açısından önemine ve tüm ekonomik aktörlere sağlayacağı kazanımlara dair farkındalığın artırılması temel önceliklerimizden birisi olacak.

FİYAT İSTİKRARINA ODAKLANACAĞIZ

Sadeleşme adımları, daha etkin politika çerçevesi oluşturmanın aşamasıdır. İktisadi temelleri sağlamlaştırmak için fiyat istikrarına odaklanacağız.

Umut Çelik / Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Uzun vadeli faizlerin düşmesi fiyat istikrarı ile olur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN