Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efes'e Belçikalı kancası

SMiller’ı satın alan Belçikalı AB InBev’nin, Efes ve Coca Cola İçecek ile ilgili yeni planları olduğu kulislere sızıyor. Efes’in sahibi Tuncay Özilhan ise bir satış veya devrin olmadığını yeni ortakları ile uyumlu çalıştıklarını belirtti

Giriş Tarihi: 13.9.2016
Efes'e Belçikalı kancası

Dünyanın en büyük bira üreticisi Belçikalı Anheuser- Busch InBev'nin, en yakın rakibi İngiliz SMiller'ı 104.8 milyar dolara satın almasının ardından şimdi gözünü yeni firmalara diktiği iddia ediliyor. Kulislere yansıyan haberlere göre Anadolu Grubu'nun Efes markası da Belçikalı grubun radarına girmiş durumda. Bu olası çıkış veya satın alma haberlerinin sebebi ise Submiller'ın Efes'teki yüzde 24'lük payı. Budweiser ve Corona gibi markaların üreticisi olan AB InBev'in ayrıca Coca Cola ve Castel Group da çeşitli opsiyonları olabileceği iddia ediliyor. Reuters dün geçtiği haberinde Efes'in Belçikalı Anheuser- Busch InBev'nin satın almada önceliği olmadığı ancak Efes'in Coca Cola İçecek'teki yüzde 50.3'lük payı ile ilgilenebileceği vurgulandı. Bilindiği gibi Coca Cola'nın 10 ülkedeki satışı Coca-Cola İçecek çatısı altından yapılıyor. Ayrıca haberlerde firmanın bu yüzde 24'lük payı satmak istemesi halinde ise tek alıcının Efes olacağı belirtildi.

BERABER ÇALIŞACAĞIZ
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı olan Tuncay Özilhan ise SABAH'a yaptığı değerlendirmede iddiaların doğruluk payı olmadığını belirterek, "Yüzde 24'lük hissemiz SABMiller'ındı. Belçikalı AB InBev'nin almasından sonra bu hisse onlara geçti ve şu anda yeni ortağımız onlar. Yeni ortaklarımızla aramızda böyle bir konuşma geçmedi. Ortak olmaya devam edeceğiz. Tam tersine bize 'Beraber çalışacağız. Siz bölgede iyi bir operatörsünüz' dediler. Yaptığımız tüm görüşmelerde de devam etme kararı aldık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efes'e Belçikalı kancası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN