Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemikten jelatin üretti

KOSGEB desteğiyle üretim tesisi kurulacak çalışmasının devlet destekli ilk proje olduğunu kaydeden Dursun, KOSGEB’ten endüstriyel uygulama tesisi kurulması için destek alacağını söyledi. Dursun, “Jelatinin yanında hayvansal atıkların yan ürün olarak kırtasiye tipi yapıştırıcı ve elde edilen yağlardan da sabun üretimi yapacağız” dedi.

Giriş Tarihi: 14.9.2016
Kemikten jelatin üretti

'da genç girişimci Serdal Dursun, KOSGEB'den aldığı destekle yürüttüğü proje sayesinde sığır kemiğinden jelatin elde etti. Dursun, "Türkiye'ye gelen jelatinin büyük kısmı domuz atıklarından üretilen jelatindir. Biz 'helal sığır jelatini' olarak piyasaya çıktığımızda bu ürün hiçbir şekilde pazar sıkıntısı çekmeyecektir" diye konuştu. Üniversitesi Biyoloji mezunu Serdal Dursun (28), Şanlıurfa'da bir okulda ücretli öğretmenlik yaparken, sığır kemiğinden jelatin ürütmek amacıyla KOSGEB'in Ar-Ge desteğine başvuru yaptı.

75 FARKLI DENEY YAPTI
Dursun, projesinin onaylanmasının ardından KOSGEB'ten aldığı destekle, Teknokent'ten araştırma için yer kiralayarak çalışmaya başladı. Yürüttüğü çalışmalarda 75 deney yapan Dursun, sığır kemiğinden pek çok yiyecekte kullanılan katkı maddesi jelatini üretmeyi başardı. Hummalı bir çalışma dönemi sonunda başarıya ulaştığını belirten Dursun "Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışması kapsamında bir yıl boyunca yaptığımız 75 deney sonucunda en uygun sonucu elde ettik ve sığır kemiğinden jelatin üretmeyi başardık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemikten jelatin üretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN