Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası kararı bekleniyor

Fed'in faiz kararı sonrası pozitif bir havanın hakim olduğu piyasalar, TCMB'nin bugün açıklayacağı faiz kararına odaklandı.

Giriş Tarihi: 22.9.2016 10:55
Merkez Bankası kararı bekleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Politikası Kurulu (PPK) eylül ayı toplantısı bugün yapılıyor. Kurul saat 14.00'de faiz kararını açıklayacak.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının sal genişlemeye devam edeceği, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ise yakın zamanda faiz artırımı yapmayacağı beklentilerinin desteğiyle Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine eylül ayında da devam etmesi beklenirken, yüzde 8.50 olan koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim öngörülüyor.

TCMB, darbe girişimi sonrası piyasalarda artan oynaklığa rağmen temmuz ve ağustos aylarında da koridorun üst bandında indirimlere devam etmiş ancak bu sefer "ölçülü ve temkinli" olarak nitelendirdiği adımlarla indirimleri 50 baz puandan 25 baz puana indirmişti. Bu yıl üst üste yapılan altı indirimle üst bantta yapılan indirimlerin toplamı 225 baz puana ulaştı.

TCMB politika faizini halen yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi ise yüzde 8.50 seviyesinde bulunuyor.

TCMB Başkanı Çetinkaya 26 Temmuz'daki yılın üçüncü enflasyon raporuna yönelik toplantıda enflasyonu düşürmeye odaklı ve kararlı bir politika duruşu uygulamaya devam edeceklerini belirterek, "TCMB tarafından son dönemde alınan para politikası kararlarının sadeleşme süreci kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Sadeleşme ile nihai olarak amaçlanan, dar ve simetrik bir koridor uygulamasının hayata geçirilmesi ve fonlamanın tek bir faizden yapılmasıdır" demişti.

Çetinkaya, sadeleşme adımlarını mümkün olduğunca kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, "Makul zaman aralığıyla ilgili yaşanan süreçler düşünüldüğünde artık o noktaya yaklaşıyor olabiliriz" diye konuşmuştu.

Eylül ayı PPK toplantısının sonuçları saat 14.00'de açıklanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası kararı bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN