Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni geliyor

Giriş Tarihi: 26.9.2016 10:37 Güncelleme Tarihi: 26.9.2016 10:46
Yeni pasaport geliyor

AB ile arasında vizesiz seyahat konusunda bir türlü uzlaşıya varılamazken, uygulama başlasa da başlamasa da “tam biyometrik a” 2017 başı itibarıyla geçilmesi öngörülüyor.

Bu doğrultuda 2017'nin ilk aylarından itibaren 4 milyon yeni nesil çipli hazırlanacak. Pasaport defter bedeli ise Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak. Uygulamadan önce pasaport almış vatandaşlar ise sadece defter ücreti ödeyerek, çipli pasaporta geçiş yapacaklar.

TÜM BİLGİLER ÇİPTE OLACAK

AB'nin Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat için belirlediği 72 şart arasındaki uygulamaya, vizesiz seyahat gerçekleşse de gerçekleşmese de geçilecek. Pasaportlar polikarbon yapılı olacak ve içeriğinde bulunan çipte parmak izi, fotoğrafı ve pasaport bilgileri dijital olarak yer alacak.

TÜRKİYE, 100 MİLYON LİRALIK BÜTÇE AYIRMIŞTI

Akşam'da yer alan habere göre; pasaportların 2017 başı itibarıyla kullanmaya hazır olacağı kaydediliyor. Bu kapsamda 4 milyon pasaportun hazırlanarak 1 Ocak itibarıyla ilgili defter basımı yapan merkezlere yollanacağı ifade ediliyor. yeni pasaportlar için yaklaşık 100 milyon liralık bir bütçe ayırmıştı.

ESKİSİ OLAN 87 TL ÖDEYECEK

Yeni pasaport alınırken, hali hazırda geçerli pasaportu bulunan vatandaşlardan, ek vergi alınmayacak. Sadece defter ücreti tahsil edilecek. Şu an defter ücreti 87 lira seviyesinde bulunuyor. Ancak hiç pasaportu bulunmayan ve ilk kez alacak olan yurttaşlar yine vergi ödemek durumunda kalacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni pasaport geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN