Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Otomatik katılım ve istihdamı olumlu etkileyecek’

Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, 2017 itibarıyla başlayacak BES’te otomatik katılım uygulamasıyla ye uzun vadeli kaynak sağlanacağını belirtti. Okur, otomatik katılımın aynı zamanda sektörde istihdamı artıracağını da sözlerine ekledi

Giriş Tarihi: 27.9.2016
‘Otomatik katılım ekonomi ve istihdamı olumlu etkileyecek’
Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, 2017'de başlaması beklenen otomatik katılımla ilgili açıklamalarda bulundu. Okur, tasarruf oranının düşük olduğu ülkemizde emeklilik şirketleri tarafından heyecanla karşılanan otomatik katılımla mevcut BES potansiyelinin birkaç yıl içerisinde iki katına çıkacağını belirtti. Okur, yaptığı açıklamada, 2016 yılının BES için yenilikler ile başladığını ve böyle de devam edecek gibi göründüğünün altını çizdi. "Değen BES yönetmeliğinin 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesiyle katılımcılar için sistemde yeni dönem başladı ve artık sistem katılımcılar için daha avantajlı bir yapı haline geldi" diyen Okur sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun dışında Bireysel Emeklilik sisteminin yaygınlaşması için çalışmalara başlayan devlet otomatik katılımla ilgili taslak yayınladı ve 2017 başından itibaren BES'te otomatik katılım hayata geçecek. Otomatik katılımın devreye girmesiyle 45 yaş altındaki tüm çalışanlar otomatik olarak BES'e dahil olacak. Otomatik katılım ile bireysel emeklilik sistemine dahil olan çalışanlar iki ay içerisinde cayma hakkını kullanmadıkları taktirde 1000 lira ek devlet katkısı kazanacak. 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek yasa ile amaçlanan iş hayatında çalışanları erkenden tasarrufa yönlendirmek ve onlara emeklilik dönemlerinde refah sunmak."

İŞVERENE DE ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR
Otomatik katılım ile birlikte işverene de büyük sorumluluklar düştüğüne çeken Nurullah Okur, "Çalışanların katkı payı tutarı maaşlarından kesilerek işveren tarafından en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü anlaşmalı emeklilik şirketine aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak. Bu durum emeklilik şirketleri için ve tüm otomatik katılıma uygun şirketler için ciddi bir alt yapı gerektirmekte. Çalışanlar emeklilik planına otomatik olarak dahil olduktan sonra 2 ay içerisinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde katılımcının hesabındaki tüm birikim, getirileri ile birlikte 10 iş günü içerisinde çalışana iade edilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Otomatik katılım ekonomi ve istihdamı olumlu etkileyecek’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN