toprakları nükleer denetçilere açılsın

Enerji Bakanı Albayrak, gibi vatandaşları üzerinde kimyasal silah kullanmaya devam eden bir ülkenin denetiminin de şart olduğunu belirterek, “ toprakları UAEA denetçilerine açılsın” dedi

Giriş Tarihi: 27.9.2016
Suriye toprakları nükleer denetçilere açılsın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avusturya'nın başkenti Viyana'da Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi'nde düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Genel Kurulu'na katıldı. UAEA'dan 'de güvence denetimleri anlaşmasının uygulanmasını isteyen Albayrak, "Biz, bugünkü 'nin her zamankinden daha fazla kırılgan olduğu gerçeğinin farkındayız. Bu güvence denetimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Suriye'nin, güvence denetimleri anlaşması ek protokollerini imzalaması ve topraklarını UAEA denetçilerine açması sağlanmalıdır. Bu, Suriye gibi vatandaşları üzerinde kimyasal silah kullanmaya devam eden bir ülkede büyük önem taşımaktadır" dedi.

SURİYE'DEKİ KİMYASAL SİLAH KATLİAMININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

ORTADOĞU POLİTİ KASI
'nin nükleer silahlardan arınmış bir Ortadoğu'ya destek verdiğini kaydeden Albayrak, 2012'de bu yönde yapılacak konferansın toplanamamasının hayal kırıklığı yarattığını hatırlattı. Albayrak, "Bütün tarafları ileriye dönük bir anlaşma yapmaya çağırıyoruz. Türkiye, Ortadoğu'daki her bir ülkenin nükleerden arındırılmış bölgeye ulaşmak için güvence denetimleri anlaşmasını imzalaması politikasını desteklemektedir" dedi.

METZAMOR KAPATILMALI
Kullanım tarihi geçmiş nükleer santrallerin emniyetinin Türkiye için endişe kaynağı olduğunu belirten Albayrak, bütün üye ülkeleri bu tür nükleer santrallerini gözden geçirmeye davet etti. Ermenistan'daki 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali'nin deprem bölgesinde ve Türkiye'nin sadece 16 kilometre uzağında yer aldığını anımsatan Albayrak, koruma yapılarından yoksun bu santralin Türkiye ve Ermenistan'ın komşuları için endişe kaynağı olmaya devam ettiğini bildirdi. Albayrak, "Metmazor Nükleer Santrali kapatılmalıdır" diye konuştu.

JAPON BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ
Bakan Albayrak, genel kurul öncesinde Japonya Devlet Bakanı Hirotaka Ishihara, Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom) Başkanı Sergey Kiriyenko ve UAEA Başkanı Yukiya Amano ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

GÜVENLİK RİSKİNİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ
Her ülke kendi nükleer santrali ile ilgili tedbirleri alsa bile sınırları aşan güvenlik risklerinin görmezden gelinemeyeceğini anlatan Albayrak, "Bu nedenle yasal çerçeveyle sınırlandırılmayacak geniş güvenlik perspektifine sahip olmalıyız. Muhtemel tehditlere karşı işbirliği içerisinde kararlı hareket etmek zorundayız. Her ülke en iyi çabalarını ortaya koymalıdır" dedi. UAEA'nın, Kapsamlı Güvence Denetimleri Anlaşması ve Ek Protokolleri'nin sıkı denetim için gerekli olduğunu anlatan Albayrak, "Ek protokolleri imzalayan ülkelerin sayısı 127'ye çıktı. Bu protokolleri imzalamayanları da onaylamaya çağırıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye toprakları nükleer denetçilere açılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN