Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı da Moody’s’i umursamıyor

Yabancılar, Moody’s’e inat ’yi yatırım yapılabilir olarak görmeye devam ediyor. Hazine ihalelerine dün de 7.5 kat talep geldi. Yükselen faiz alım fırsatı oldu

Giriş Tarihi: 28.9.2016
Yabancı da Moody’s’i umursamıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 'sipariş' not indirimine prim tanımayan yatırımcılar gerek yurtiçinden gerek yurtdışından tepkilerini çok sert biçimde ortaya koyarken, Hazine'nin ihalelerine rekor talep dün de devam etti. Önceki gün gerçekleştirilen üç ihalede, beklentinin altında faizle borçlanan ve 19.5 milyar TL ile satış miktarının 4 katı talep gören Hazine'nin dünkü iki ihalesinde de olumlu tablo değişmedi.

MOODY'S'E RAĞMEN TÜRK TAHVİLLERİNE İLGİ


42.2 MİLYAR TL TALEP GELDİ
5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 6 yıl vadeli değişken tahvil ihalelerine, rekabetçi olmayan teklifler de dahil edildiğinde 22.7 milyar TL ile 3 milyar 42 milyon lira olan satış miktarının neredeyse 7.5 katı talep geldi. Sabit kuponlu tahvil ihalesinde faiz yüzde 9.28 ile 9.32 olan beklentinin altında kaldı. Değişken faizli ihalede ise fiyat beklentileri aştı. Böylece Hazine'nin Moody's'in not indiriminin ardından gerçekleştirdiği 5 ihalede 8.9 milyar liralık satış yapılırken, talep 42.2 milyar TL'ye ulaştı. Hazine'nin 2 milyar lira tutarındaki iki kira sertifikası ihracına da 3.8 milyar TL talep geldi. Moody's'in değerlendirmelerinin yabancı yatırımcılar tarafından çok fazla dikkate alınmadığının altını çizen analistler, ihalelere gelen talebin de bunun göstergesi olduğu görüşünde.

PİYASALAR NORMALE DÖNDÜ
Faizlerdeki yükselişi alım fırsatı olarak değerlendiren fonların 'ye ilgisinin canlı olduğu ve Merkez Bankası'nın önümüzdeki ay gerçekleştirmesi beklenen faiz indiriminin ardından, borsadaki toparlanmanın da güçleneceği belirtildi. Moody's'in indirimine sınırlı tepki veren piyasalarda dün toparlanma eğilimi güçlendi. Pazartesi günü yüzde 3.8 düşen Borsa İstanbul, Deutschebank hisselerindeki kayıpların etkisiyle Avrupa borsalarının genelinde yanan satışlara rağmen, günü yüzde 0.57lik artışla kapattı. Gösterge tahvilin faizi tek hanede kaldı. Öte yandan ABD'de Clinton ve Trump'un gerçekleştirdiği duelloda, Clinton'ın yarışta ön plana çıkması da, piyasalarda olumlu karşılandı.

MOODY'S SUÇ İŞLEDİ
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver, Moody's'in 21 Eylül Çarşamba günü yaptığı " şokları atlattı" açıklamasından 2 gün sonra gelen not indiriminin piyasaları manipüle etme anlamı taşıdığını belirterek, "Moody's'in bir açıklama yapıp, 2 gün sonrasında tersi bir aksiyon alması çok ciddi bir suç" dedi. Piyasanın ya da menkul kıymetlerin fiyatını etkileyecek açıklamaların 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'na göre suç teşkil ettiğini belirten Ünver, yatırımcıların Sermaye Piyasası Kurulu'na şikayette bulunması gerektiğini kaydetti.

PİYASALARA GİRİŞ HIZLANACAK
Moody's'in kararına rağmen yabancı yatırımcılar, 'yi "yatırım yapılabilir" ülke olarak görüyor. Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, "Piyasalardaki sınırlı tepki Moody's'in öngördüğünün tersine Türkiye'nin dayanıklılığını yansıtıyor. Bazı yatırımcılar satın almak için Moody's belirsizliğinin dağılmasını bekliyordu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı da Moody’s’i umursamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN