Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. Havalimanı’ndan yerli üretime 9 milyar euro

Giriş Tarihi: 30.9.2016

3. Havalimanı için KOBİ ve girişimcileri yakından ilgilendirecek yerli üretim hamlesi başlatıldı. Hafriyat, beton, demir, çelik, seramik başta olmak üzere inşaatta kullanılan malzemeler ’den temin edilecek

Dünyanın en büyükleri arasında yer alacak 3. Havalimanı için KOBİ ve girişimcileri yakından ilgilendirecek yerli üretim hamlesi başlatıldı. Bugüne kadar 2 milyar euronun üzerinde yatırım yapılan ve toplam yatırım bedeli 10.5 milyar euroyu bulacak projenin yüzde 90'ı ise yerli malı ürünlerle karşılanmış olacak. Yeni havalimanı tamamlandığında yaklaşık 9 milyar euronun ekonomisine kalacağı hesaplanıyor. Hafriyat, beton, demir, çelik, seramik başta olmak üzere inşaatta kullanılan malzemeler 'den temin edilecek. Bagaj taşıma ile birlikte yürüyen merdiven, yol ve asansörler ise ithal yolla temin edilecek. İthal edilecek bu ürünlerin yüzde 20-30'u da yine 'deki üreticilerden karşılanacak. Çalışmalar hakkında bilgi veren 3. Havalimanı Ortak Girişim Grubu (OGG) yetkilileri projenin vaktinde bitirilmesi için her hafta yönetim kurulunun bir araya geldiğini söyledi.

ÇALIŞMALARIN YÜZDE 20'Sİ BİTTİ
İlk etabı 2018'in Şubat ayında hizmete girecek olan projeye ilişkin çalışmaların yüzde 20'si tamamlandı. İnşaatta halen bin 500'ü beyaz yakalı olmak üzere toplam 15 bin kişi çalışıyor. İlk fazında 70-90 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanına ilişkin jeolojik etüt çalışmaları da sürüyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 165 adet sabit yolcu köprüsü ile 6 pisti bulunan ve 150 milyon yolcu/yıl kapasiteli 4 ayrı terminal binası bulunan dünyanın en büyük havalimanlarından biri ortaya çıkacak. Dünyanın en büyük projelerinden biri olan 3. Havalimanı'nda toplamda 16 bin kişi çalışıyor. Projede 2 bin 200'ü ağır tonajlı olmak üzere 3 bin iş makinesi çalıştırılıyor.

VİETNAMLILAR İÇİN ÖZEL AŞÇI
İstanbul'a inşa edilecek dev projenin vaktinde tamamlanması amacıyla nitelikli personelin temini için gazetelere ilan verildi. Şantiyedeki kamyonları kullanmak amacıyla gazetelere verilen ilanlara yeterli başvuru gelmeyince Vietnam'dan teknik personel getirildi. Yurtdışında Vietnamlı çalıştıran bir başka firmanın önerisiyle 3. Havalimanı'ndaki kamyonların çalıştırılması için Vietnamlı işçi getirildi. Şantiyede kalan Vietnamlı işçiler için özel aşçılar da getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. Havalimanı’ndan yerli üretime 9 milyar euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN