Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış gelmeden gaza %10 indirim

Bakanı Albayrak, doğalgazda indirim müjdesi verdi. 1 Ekim’de fiyatlar % 10 düşecek. Bir ailenin yıllık ortalama doğalgaz faturası 125 lira azalacak

Giriş Tarihi: 30.9.2016
Kış gelmeden gaza %10 indirim

Rusya ve İran ile doğalgazda tahkim süreci henüz nihai karara bağlanmadan, dolar gelişmekte olan piyasalarla birlikte yükselirken, OPEC'in üretimi kısma kararıyla petrol fiyatlarında kasımdan itibaren artış beklenirken ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak vatandaşa verdiği sözü tuttu.

Kış gelmeden doğalgazda indirim yapılacağını müjdeledi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nu (EPDK) ziyaret eden Albayrak, "1 Ekim'den itibaren doğalgazda yüzde 10 indirim yapılacak" dedi. İndirim ile bir ailenin yıllık ortalama doğalgaz faturası 125 lira düşecek.

Albayrak "1 Ekim tarihi itibariyle Doğalgaz'da indirim kararı aldık"1 YILDA 2.5 MİLYAR TASARRUF
Enerji Bakanlığı'nın müjdesini verdiği indirimle 2016 yılının son 3 aylık döneminde (ekim-kasım-aralık) 'de doğalgaza ödenen toplam fatura 760 milyon TL azalacak. 2017'de ise bu rakam 2.5 milyar TL'yi bulacak.AVRUPA'NIN EN UCUZU
EUROSTAT verilerine göre, Avrupa Birliği ülkeleri içinde son kullanıcı doğalgaz satış fiyat istatistiklerine göre halihazırda hane bazında en ucuz gaz Romanya'da kullanılıyor. İkinci sırada Macaristan, üçüncü sırada var. Sanayide ise en ucuz gaz Bulgaristan'da. Türkiye ikinci sırada. Yüzde 10'luk indirimin ardından Türkiye hanelerde ve sanayide gazı en ucuz tüketen ülke olacak.

"Elektrikte zam yok fakat fiyatta düşme olabilir"ELEKTRİĞE DE YANSIYABİLİR
Doğalgazdaki indirimin enflasyon da dahil birçok alana etki edeceğine inandıklarını belirten Albayrak, "Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, inşallah maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrikte de düşüş olması muhtemel" dedi.
TÜRK AKIMI İMZALANIYOR MU?
Ener ji Bakanı Berat Albayrak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 9-13 Ekim'de İstanbul'da düzenlenecek 23. Dünya Enerji Kongresi için Türkiye'ye geleceğini belirtti. Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Albayrak, "Şahsi kanaatim, önümüzdeki hafta İstanbul'da yapılacak enerji toplantısına kadar önemli bir mesafe katedeceğimiz yönünde" dedi.

"Rusya ile ilişkilerimiz her geçen gün daha iyiye doğru ilerliyor"ÇAYIRHAN İÇİN İLAN HAFTAYA
Bakan Albayrak, yerli kömürde belirlenen 5-6 bölge olduğunu belirterek, arz talep dengesi ile kalorifik değerin yüksekliği kriterleri üzerinde durduklarını söyledi. İç Anadolu Ankara Bölgesi'nde enerji ihtiyacının yerli imkânlarla karşılanmasında Çayırhan yöresinin ön plana çıktığını ifade eden Albayrak, "Önümüzdeki hafta Çayırhan bölgesinde ilana çıkılacak. Buradaki teknik detay da mevcut sahanın işletme devir hakkıyla elektrik alım garantisine dayalı açık eksiltme usulüyle 700- 800 megavatlık kapasiteden elektriği kamuya en uygun şekilde sağlayacak bir yatırım olacak. Bir milyar doların üzerinde bir yatırımdan bahsediyoruz" dedi. Albayrak yenilenebilir enerjide gelinen son noktanın ekimde açıklanacağını belirterek, "Yurtiçi ve yurtdışından yoğun bir talep var. Milyar dolarlık yatırımlar olacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış gelmeden gaza %10 indirim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN