Turizme bayram dopingi

Giriş Tarihi: 30.9.2016

Bayramı turizme rahat bir nefes aldırdı. Yurtiçinde 700 bin, yurtdışında da 250 bin kişi paket turlarla tatile çıktı.Oteller yüzde 100 doluluk oranlarını yakalarken paket turlarda da ilk kez 1 milyon kişi bandına yaklaşıldı. Sektörde 1.4 milyar TL’lik hacim oluştu

9 günlük Bayramı'nda turizm sektörünün yüzünü tatilciler güldürdü. Oteller yüzde 100 doluluk oranlarını yakalarken paket turlarda da ilk kez 1 milyon kişi bandına yaklaşıldı. Yurtiçinde 700 bin, yurtdışında da 250 bin kişi paket turlarla tatile çıktı. Sektörde 1.4 milyar TL'lik hacim oluştu. Bu yoğun tatil hareketliliği ulaştırma sektörünün de yüzünü güldürdü. Paket turların yanı sıra bayramda ailelerini görmek için memleketine gidenlerle birlikte yaklaşık 35 milyon kişi yollara düştü. Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) yetkilileri, bayram yoğunluğunun 7 Eylül'de başladığını belirterek, "Bu bayram sadece 11 milyon kişi otobüsle yolculuk yaptı. Havayoluyla 3, demiryoluyla da 1.5 milyon kişi seyahat etti. Sektörde yaklaşık 1.4 milyar TL'lik hacim oluştu" dedi.

TALEP İKİYE KATLANDI
Geçen yıl 'nda paket turlarla 350 bin kişinin tatile çıktığını belirten TÜRSAB yöneticileri ise bu yıl 9 günlük tatille birlikte talebin ikiye katladığını aktardı. Kurban Bayramı'nda tatile çıkanların ağırlıklı olarak yurtiçi turlara yöneldiğini aktaran yöneticiler, "Bu bayramda talep ağırlıklı olarak kıyı şeridine yoğunlaştı. Antalya'da Kemer, Belek, Side ve Alanya en çok ilgi gören destinasyonlar oldu. Ege Bölgesi'nde de Çeşme ve Bodrum ilk sırayı aldı. Bu bayramda kültür turlarına da büyük ilgi oldu. Burada da Kapadokya ve Karadeniz'e ilgi yüksek" diye konuştu. 9 günlük bayram tatilinin sektörde doping etkisi yarattığını vurgulayan TUROFED ise, otellerin bu bayramda yüzde 100 doluluk oranlarını yakaladığını açıklayarak, "Özellikle iç talepte büyük bir hareketlilik oldu. 700 binden fazla kişi sadece paket turla tatile çıktı. Bunun yanı sıra bireysel tatile çıkanlar oldu. Kıyı şeridindeki otellerimizi n neredeyse tamamı yüzde 100 doluluk oranlarını yakaladı" ifadelerini kullandı.

3 MİLYON YOLCU UÇTU
Kurban Bayramı boyunca Türkiye'nin 4 büyük havalimanında 1 milyon 776 bini dış hat olmak üzere toplam 2 milyon 979 bin 509 yolcu seyahat etti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi, 10-18 Eylül tarihlerini kapsayan Kurban Bayramı döneminde İstanbul Atatürk, , Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarından gerçekleşen uçak ve yolcu rakamlarını açıkladı. Bu havalimanlarından 13 bin 339'u dış hat olmak üzere bayram süresince toplam 22 bin 438 uçak seferi yapıldı. Atatürk Havalimanı 1 milyon 639 bin 200 yolcu sayısı ile ilk sırada yer alırken, onu 721 bin 872 yolcu ile Antalya Havalimanı izledi. Öte yandan iç turizmin yanı sıra bayramda Almanya ve Rusya'dan da ciddi bir hareketlilik sağlandı. Özellikle Rusya'dan hem tarifeli hem de charterda yoğun uçuş yapıldığı görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizme bayram dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN