Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günlük ihracatta rekor

İhracat, iş gününün yarıya yakınının tatil olduğu eylülde yüzde 0.8 azaldı. Buna karşılık çalışma günü başına ihracatta 479 milyon la bu yılın rekoru kırıldı. TİM Başkanı Büyükekşi, “Bu yıl 150 milyar $ yakalanır” dedi

Giriş Tarihi: 2.10.2016
Günlük ihracatta rekor
İhracat, Kurban Bayramı ve hafta sonları ile birlikte yüzde 40'ı tatille geçirilen eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre azalsa da, çalışma günü başına ihracatta 2016'nın rekoru kırıldı. İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı rakamlara göre, ihracat eylülde geçen yıla göre yüzde 0.8 azalarak 10 milyar 452 milyon oldu. 12 aylık ihracat yüzde 4.3'lük azalışla 130.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

150 MİLYAR $ YAKALANIR
Eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracatın 2016'nın en iyi performansı olduğuna dikkat çeken TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bayramın ilk günü geçen seneki gibi perşembe gününe denk gelse idi, bu ay ihracatımız yüzde 9 artış kaydedecekti. 2016'nın kalan 3 ayında bu performansla devam edersek 150 milyar dolar ihracatı rahatlıkla yakalayabiliriz" dedi. Bayram tatili etkisine rağmen gelen ihracat rakamının bir başarı olarak algılanması gerektiğini kaydeden Büyükekşi, "Bu yıl eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracat 2016'nın en iyi performansı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak ayında çalışma günü başına günlük ihracat 366 milyon dolar iken eylülde bu rakam 479 milyon dolar oldu. Aylık ihracat rakamının detaylarına indiğimizde ağustos ve eylülde ihracatımızda yönün yukarı döndüğünü net olarak söyleyebiliriz" dedi.

RUSYA'YA İKİ KAT ARTIŞ
Çevre ülkelerle yaşanan sorunların da çözülmesiyle, ihracatın istikrarlı bir şekilde artış trendi içerisine gireceğini kaydeden Büyükekşi, "Örneğin Rusya'ya ocakta çalışma günü başına 3.8 milyon dolar ihracat yapılmışken eylülde bu rakam iki kata yakın artarak 6.5 milyon dolar oldu" diye konuştu. Eylül ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat yüzde 3 arttı. Toplam ihracatta AB'nin payı 49'dan 51'e çıktı.

OTOMOTİV İLK SIRADA
Sektörel bazda eylül ayında otomotiv endüstrisi yüzde 3.7 artışla 1 milyar 942 milyon dolarla en fazla ihracata imza atarken, bunu 1 milyar 326 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 98 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkede ise Almanya'ya yüzde 2.9, İtalya'ya yüzde 10.4 artış yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek artış yüzde 80.2 ile Bulgaristan'da gerçekleşti.

TÜRKİYE'YE TEBRİK YAĞIYOR
'nin ekonomisine, ihracatına ve demokrasisine olan inancı, gerçekleştirdikleri yurtdışı ziyaretlerde de hissettiklerini aktaran Büyükekşi, "Hain darbe girişimi sonrası ülkemizde yaşanan gerçekleri yurtdışındaki muhataplarımıza anlatmaya devam ediyoruz. Ağustos ayında Danimarka, Polonya, Romanya, Hollanda ve İtalya, eylülde ise İngiltere, Kuveyt, Katar ve Lüksemburg'u ziyaret ettik. Haftaya Suudi Arabistan'a gideceğiz. Gittiğimiz tüm ülkeler ülkemizin büyüme ve ihracat verileri hakkında çok olumlu görüşler dile getirerek demokrasiyi savunan Türk milletini tebrik ediyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günlük ihracatta rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN