Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan'dan 'süper teşvik' müjdesi

Teşvik paketi ve Bakanlar Kurulu kararları ile 'süper teşvik sistemi'nin geleceğini açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal "Yatırımlar 2017'de daha yukarı çıkacak" dedi.

Giriş Tarihi: 5.10.2016 14:34 Güncelleme Tarihi: 5.10.2016 14:36
Bakan'dan 'süper teşvik' müjdesi

Orta Vadeli Program'ın (OVP) dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandığını anımsatan Ağbal, OVP'nin piyasalar üzerinde olumlu etki yaptığını düşündüğünü ifade etti.

Programın piyasalar tarafından son derece inandırıcı, gerçek, ayağı yere basan bir program olarak telakki edildiğini vurgulayan Ağbal, "Biz bundan da mutluluk duyuyoruz. Her zaman söylüyoruz, ekonomik program gerçekçi, rasyonel, öngörülebilir ve bir şekilde yapısal reformlarla desteklenen bir program olmalı ve Sayın Başbakanımızın dün açıklamış olduğu program da tamamen bu çerçevede açıklanmış bir program oldu." diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunun altını çizen Ağbal, herhangi bir şekilde gündelik piyasa hareketleriyle Türkiye ekonomisini değerlendirmenin doğru bir yaklaşım olmayacağına işaret etti.

Ağbal, OVP'deki değişikliklerin sorulması üzerine, 2016 için yıl sonu büyüme tahminini yüzde 3,2 olarak belirlediklerini anımsattı. Ağbal, şöyle devam etti:

"Burada bu revizeyi yapmamızı gerekli kılan dış koşullar var, iç koşullar var. Özellikle biz 2016 yılında gerek global istikrarsızlıkların azalacağı, global ekonomide IMF'nin tahminlerine uygun olarak daha olumlu bir büyüme trendi geleceğini, Avrupa Birliği'nin yine tahminlere uygun olarak daha yüksek oranda büyüyeceğini varsaydık. Özellikle turizm sektöründe, biliyorsunuz daha sonra ortaya çıkan belirsizlikler oldu. Turizm sektörü için yılın başında daha olumlu bir beklenti içindeydik. Tarım sektörüyle ilgili beklentilerimiz büyüme anlamında daha yüksekti. Dolayısıyla burada 2016 için büyüme tahminimizi aşağı yönlü revize etmemizin arkasında yatan; bir, dış talepteki daralma, yani ihracat kanalı üzerinden, ithalat kanalı üzerinden ve finansman kanalı üzerinden büyümeyi aşağı çeken faktörler var. İki, içeride özellikle bu terör olaylarının meydana getirdiği, Rusya krizinin meydana getirdiği turizm sektöründe bir daralma var. Arkadaşlarımızın yaptığı tahmine göre, tek başına bu, büyüme üzerinde yüzde 1'e yakın veya yüzde 1 civarında bir aşağı yönlü etki meydana getirdi."

"4. ÇEYREKTE DAHA HIZLI BİR TOPARLANMAYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Maliye Bakanı Ağbal, yıl sonu büyüme tahminini yaparken, üçüncü ve dördüncü çeyreklere ilişkin gerek tüketim, gerek yatırım, gerek ihracat, gerek ithalat bakımından teknik analizler yaptıklarını anlattı. OVP'deki büyüme tahmininin doğru, gerçekçi bir tahmin olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Ağbal, üçüncü çeyreğe ilişkin olarak gerek tüketim, gerek yatırım tarafında önceki yılla mukayese edildiğinde önemli ölçüde aşağı yönlü riskler bulunduğunu bildirdi. Ağbal, "Ama biz, özellikle siyasi istikrar, ekonomik istikrar, almış olduğumuz tedbirler, beklentilerde olumlu yönde gidiş sayesinde dördüncü çeyrekte daha hızlı bir toparlanmayı gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz ve açıkçası 3,2 ihtiyatlı bir tahmindir, konservatif bir tahmindir. Daha da yukarıda yani 3,2'den daha yukarıda bir büyüme gelme ihtimali de vardır." değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek yıl özel sektör yatırımlarında, alınan kararlar neticesinde bu yıldan daha iyi bir performans gerçekleşeceğini belirten Ağbal, 2017 yılında turizm sektöründe de hızlı bir toparlanma beklediklerini söyledi. Gelecek yıl özel sektör yatırımlarının artacağını, ihracatın bu sene büyümeye katkısının negatif olacağını kaydeden Ağbal, önemli anlamda ihracata destek olacak tedbirleri açıkladıklarını, ihracatın büyümeye katkısının artacağını dile getirdi. Ağbal, "(Kamu harcamaları üzerinden büyüme destekleniyor, bütçe açığındaki artış bunu çağrıştırıyor veya ifade ediyor) yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil." ifadelerini kullandı.

Ağbal, 2017 bütçesinin ayrıntılarına ilişkin soruyu yanıtlarken de bundan önceki OVP'ler gibi bu OVP'yi hazırlarken de bütçe tarafında mali disiplini kararlılıkla sürdürme anlayışını her şeyin başına koyduklarını vurguladı. Ağbal, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin son 4-5 yıldır bütçe açıklarına bakın; yüzde 1,2-1,3-1,3-1,6. Ne demek? Yüzde 2'nin altında bir bütçe açığı patikasını oluşturabilmişiz ve biz şu anda ne diyoruz? Merkezi yönetim bütçe açığı her ne kadar 2017 yılında yüzde 1,9 olsa da önce 1,6'ya, sonra 1,3'e inecek. Genel devlette ise yüzde 1'e inecek. Dolayısıyla bütçe disiplinine son derece önem veriyoruz. Bunun özel sektörün finansmanı açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz."

Naci Ağbal, Başbakan Yıldırım'ın ifade ettiği gibi eğitim ve sağlık yatırımlarına daha fazla kaynak ayıracaklarını bildirdi. Türkiye'nin özel sektör yatırımlarının artışına katkı sağlayacak altyapı yatırımlarıyla otoyollar, bölünmüş yollar, hava limanları ve demiryolu yatırımlarıyla 2017'nin adeta bir yatırım yılı olacağını dile getirdi. Bütçe disiplininden taviz vermediklerini ifade eden Ağbal, "Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Ama diyoruz ki bizim ne yapmamız lazım? Eğer bütçeden ilave bir kaynak harcayacaksak bunu yatırıma ve üretime harcamamız lazım." dedi.

SÜPER TEŞVİK SİSTEMİ GELİYOR

Bölgesel teşvik paketlerinin sürelerinin kaldırıldığını söyleyen Ağbal, "2017 ye kadar bölge yatırım teşvikleri vardı. Biz bu tarihleri kaldırıyoruz. Faiz desteğini arttırıyoruz,bu süreyi kaldırıyoruz. "dedi.

Ağbal "Teşvik paketi ve Bakanlar Kurulu kararları ile 'süper teşvik sistemi' gelecek. Yatırımlar 2017 de daha yukarı çıkacak." açıklamasında bulundu.

2017 yılında açık yüzde 1,7'ye düşecek. Son 4-5 yılda yüzde 2'nin altında bütçe açığını yakaladık. Eğitim ve sağlık yatırımlarına daha fazla kaynak ayıracağız. 2017 yılı adeta yatırımlar yılı olacak. Bütçe açığı diğer ülkelerden daha olumlu.

Vergi borçlarının yapılandırılması konusunda Ağbal, "Rakamlar sürekli değişiyor 13 milyar lira yapılandırıldı. 31 Ekim'e kadar yararlanın tarihi bir fırsat " şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan'dan 'süper teşvik' müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN