80 Ülke ilk 'kağıtsız' kongre için İstanbul'a geliyor

nin geleceği İstanbul'da şekillenecek. İstanbul'un ev sahipliği yapacağı 23. Dünya Enerji Kongresi, 9-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Kongreye 80 ülkeden katılım beklenirken, ilk kez bu etkinlikte hiçbir şekilde kağıt kullanılmayacak, her şey dijital olacak.

Giriş Tarihi: 6.10.2016 14:53

sektörünün önde gelen isimleri, 9-13 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilecek 23. Dünya Enerji Kongresi'nde bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde ve Başbakan Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın ev sahipliğinde düzenlenen kongre, 4 gün sürecek ve 80 ülkeden gelen katılımcıları ağırlayacak. Kongrede 54'ü bakan düzeyinde olmak üzere 266 konuşmacı, küresel enerji politikalarının geleceğine ışık tutacak. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yaptığı açıklamada, Dünya Enerji Konseyi'nin Cumhuriyet ile aynı yaşta bir kuruluş olduğunu söyledi.

PUTİN'LE 'TÜRK AKIMI'

Kumbaroğlu, "Böylesine önemli bir kongre, eminim ki gözleri bir kez daha Türkiye'ye çevirecektir" dedi. Kumbaroğlu, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Enerji Bakanı Alexander Novak'ın da kongreye katılmasının beklendiğini aktararak, "Rusya'nın kongreye böylesine üst düzeyde bir katılım gerçekleştirecek olması, Türkiye-Rusya ilişkileri ve Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi açısından çok önemli. Kongrenin Türkiye'ye olan dış güvenin tazelenmesine ve uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesine zemin hazırlayacağı kanısındayım'' diye konuştu.

HER ŞEY DİJİTAL!

Kongre aynı zamanda bir ilke sahne olacak. İlk defa hiçbir şekilde kağıt kullanılmayacak, her türlü bilgilendirme ve program takibi dijital ortam üzerinden yapılacak. Kongrenin dördüncü günü de Afrika'ya ayrılacak. Bölgedeki fırsatlar ve yenilenebilir enerji potansiyeline ilişkin değerlendirmelerde bulunulacak.

KİMLER KATILACAK?

Enerji dünyasının gündemini belirleyecek kongreye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Doğal Kaynaklar Bakanı Khalid Al-Falih, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Cezayir Enerji Bakanı Noureddin Boutarfa, Irak Elektrik Bakanı Qasım M. Al-Fahdawi, İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian, Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino ve Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic katılacak. Öte yandan BP, SOCAR ve Gazprom gibi dev şirketlerin üst düzey yöneticileri de geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 Ülke ilk 'kağıtsız' kongre için İstanbul'a geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN