Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fiyatlarının kaderi zirveye bağlı

’nın önde gelen gazetesi Moskovski’ye göre, Dünya Enerji Zirvesi fiyatlarının perspektifi konusunda hayati rol oynayacak

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Petrol fiyatlarının kaderi zirveye bağlı
'nın önde gelen gazetelerinden Moskovski Komsomoltes, 50 doların üzerine çıkan de fiyat artışının ve buna bağlı olarak Rusya ekonomisine 'dolar yağmuru'nun sürüp sürmeyeceğinin 'a bağlı olduğunu duyurdu. Gazete, tüm gözlerin 8-13 Ekim tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan Dünya Enerji Zirvesi'ne ve buradan çıkacak olası sonuçlara çevrildiğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 10 Ekim'de İstanbul'a gelerek zirvede konuşma yapacak. Putin'den önce Rusya Enerji Bakanı Novak, OPEC temsilcileri ile petrol pazarlıkları için Türkiye'ye gelecek.

HAYATİ ROL OYNAYACAK
Analist Sergey Pikin, İstanbul'daki zirvede pazarlıkların petrol fiyatlarına doğrudan etkisi olacağı yorumunu yaptı. Rus Energy uzmanı Mihail Krutihin de karamsar bir tahminde bulunarak, "Pazar yakında aslında herhangi bir üretim azaltma anlaşmasının olmadığını anlayacak ve petrol fiyatı artmayıp aksine düşmeye başlayacak" dedi. Rus uzman, petrolün uzun süreli anlaşmalarla satıldığını, bunun için hızlı bir üretim kesintisinin mümkün olmadığını savundu. Gazeteye göre, zirvenin son günü olan 13 Ekim'de İstanbul'dan verilecek mesajlar ve ortaya çıkacak tablo, petrol fiyatlarının perspektifine dair hayati rol oynayacak.

Depo kapasitesini 1 milyon metreküpe çıkaracak
Akdeniz Bölgesi'nde 650 bin metreküplük depolama kapasitesine sahip olan Delta Rubis Ceyhan Terminali yüzde 50 büyüyecek. Delta Rubis CEO'su Sami Habbab, "Yakın gelecekte, depolama kapasitemizi yeni yatırım projemizle 1 milyon metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Terminalin 230 bin deplasman tonajına kadar gemilere hizmet verebildiğini aktaran Habbab, 6 adet yanaşma platformu olduğunu vurguladı. Habbab, "Delta Rubis Ceyhan Terminal'i son 2 yılda 7 milyon ton kombine transit akaryakıt elleçlemiş olup, bunun 3 milyon tonu kara tankeriyle gerçekleştirildi" diye konuştu. Habbab, son dönemlerde kapsamı genişletilen yatırım teşviklerinin memnun edici olduğunun altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol fiyatlarının kaderi zirveye bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN