Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finansa doping

Gelecek 3 yıllık dönemde yastık daki altınların finansal sisteme çekilmesini daha cazip hale getirecek düzenlemeler yapılacak

Giriş Tarihi: 10.10.2016
Finansa altın doping

'nin düşük olan yurt içi tasarruflarının artırılmasına yönelik çalışmalara gelecek 3 yıllık dönemde ağırlık verilirken, yastık daki altınların finansal sisteme çekilmesini daha cazip hale getirecek düzenlemeler yapılacak. 2017- 2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'a (OVP) göre, mali piyasaların, büyümeyi ve reel sektörü destekleyen, yurt içi tasarrufların artmasına katkı sağlayan, işlem maliyetlerinin düşük olduğu, yenilikçi etkin ve şeffaf bir yapıya kavuşturulması hedef olacak. Yurt içi tasarrufların artırılması amacıyla birikimlerin uzun vadeli finansal araçlarına yönlendirilmesine ilişkin düzenlemelere devam edilecek. Hayat sigortaları ve vadesi bir yılı aşan özel sağlık sigortaları geliştirilecek. Faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin kontrollü ve sağlıklı bir şekilde büyümesi ve finansal sektör içerisindeki paylarının artırılması sağlanacak. Sermaye piyasası mevzuatında reel sektörün ihtiyaçlarını karşılayan, yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimleri destekleyen düzenlemeler yapılacak.

FİNANSAL EĞİTİM YAYGINLAŞACAK
Öte yandan, faizsiz finans ürünlerinin yaygınlaştırılması ve çeşitlendirilmesi sağlanacak, uluslararası standartlara uyum gözetilerek, sektörün kurumsal ve hukuki altyapısının geliştirilmesine devam edilecek. Yurtiçi tasarrufların artırılması, tüketici ve yatırımcıların finansal ürünlerine yönelik farkındalıklarının artırılması amacıyla finansal eğitim yaygınlaştırılacak. Finans sektöründeki tüketici ve yatırımcı hakları, kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde şeffaf uygulamalarla güçlendirilecek.

ALTINDA EN ZENGİN İL ARDAHAN OLDU
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre nüfusu 99 bin 265 olan 'da bankada gerçek kişilere ait toplam 35 milyon 947 bin liralık altın mevduatı bulunuyor. Böylece Ardahan, 362.1 lira ile Türkiye'de kişi başına düşen altın mevduatının en fazla olduğu il olarak belirlendi. Buna göre Ardahan'da kişi başına düşen altın mevduatı yaklaşık 3 gram altına denk geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finansa altın doping
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN