Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanı Ertaş: "Yabancı yatırımcı 'e itibar etmedi"

Başkanı Dr. İstanbul Finans Merkezi'nin Temel Atma töreninde Sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu. Başkan Ertaş 'in not kararına yabancı yatırımcıların itibar göstermediğinin altını çizerek "Kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilirlikleri tüm dünya ülkeleri arasında tartışılır hale geldi. Enflasyon ve cari açık konusunda göstergeleri çok kötü olan ve buna rağmen notları AA, BB olan ülkeler var. Rakamları yan yana koyduğunuzda kötü duruma olan ülkelerin notunun daha yüksek olduğunu görüyoruz." dedi.

Giriş Tarihi: 19.10.2016 13:56 Güncelleme Tarihi: 24.10.2016 15:04
SPK Başkanı Ertaş: Yabancı yatırımcı Moody's'e itibar etmedi

FETÖ İLE MÜCADELEDE SONUNA KADAR GİDECEĞİZ

'nda temizliğine 15 Temmuz öncesinde başladıklarını söyleyen Başkanı Dr. "Sermaye Piyasası Kurulu'nda FETÖ temizliğine 15 Temmuz öncesinde başladık, ilk etapta 18 kişinin kurum ile ilişiğini kestik. 15 Temmuz sonrasında ise 70 FETÖ mensubunun işine son verdik. Çalışmalarımız devam ediyor, kurumda hiçbir şey kalmayana kadar bu konunun üzerine gideceğiz, tertemiz yolumuza devam edeceğiz" dedi.

"ENFLASYON VE CARİ AÇIK RAKAMLARI DİPLERDE OLAN ÜLKELERİN NOTU AA,BB!"

Ertaş yabancı yatırımcıların 'in skandal kararına aldırış etmediğini, aksine 'ye akın ettiğini belirterek "Kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilirlikleri tüm dünya ülkeleri arasında tartışılır hale geldi. Enflasyon ve cari açık konusunda göstergeleri çok kötü olan ve buna rağmen notları AA, BB olan ülkeler var. Rakamları yan yana koyduğunuzda kötü duruma olan ülkelerin notunun daha yüksek olduğunu görüyoruz" dedi.

MANİPÜLASYON KRALI MOODY'S!

YABANCI YATIRIMCI DURUMUN FARKINDA

Büyüme rakamları açısından dünyada en ön sıralardayız. Değerlendirmenin ekonomik kriterler dışında siyasi ve manipüle söylemlerle yapıldığı açıkça ortadadır. Bunu sadece biz söylemiyoruz, yabancı yatırımcılar da durumun farkında.

MOODY'S'E İTİBAR ETMEDİLER

Notumuzun düşürülmesine rağmen ülkemize gelen yatırımcı sayısında herhangi bir düşüş söz konusu değil, aksine yatırıma gelenlerin sayısında artış var. Yabancı yatırımcılar Moody's'in notuna itibar etmedi, Moody's'in en kısa sürede bu hatadan döneceğini düşünüyorum" dedi.

KİM BU MOODY'S?

15 TEMMUZ'DAN SONRA 426 MİLYON DOLAR YATIRIM GELDİ

Sermaye Piyasası Kurulu olarak günlük olarak piyasaya ne kadar yabancı sermayenin girip çıktığını takip ettiklerini belirtti ve şöyle konuştu "15 Temmuz'dan sonra 'ye yabancı yatırımcılar tarafından 426 milyon dolarlık bir giriş söz konusu. Bu rakamlar hem vatandaşlarımızın hem de küresel yatırımcıların 'ye güveninin devam ettiğini gösteriyor, bundan sonra da böyle devam edeceğine inanıyoruz."

Umut Çelik / Sabah.com.tr Ekonomi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPK Başkanı Ertaş: "Yabancı yatırımcı Moody's'e itibar etmedi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN