Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berat Albayrak'tan Türk Akımı açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor. Albayrak Türk Akımı ile ilgi olarak " Rusya yeni alternatif geliştirerek yeni bir proje ortaya koydu. Türk Akımı'nın Türk ayağı kadar Avrupa ayağı da var" dedi.

Giriş Tarihi: 26.10.2016 11:34 Güncelleme Tarihi: 26.10.2016 15:10
Berat Albayrak'tan Türk Akımı açıklaması

SÜREÇ 2014'TE BAŞLADI

2014 yılından itibaren başlayan süreçten bahsediyoruz. Türk Akımı, Güney Akımı... Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizden sonra hızlanan bir süreçten bahsediyoruz. 2019'da Rusya ve Ukrayna arasında kontrat sona eriyor.

ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELDİK

Rusya yeni alternatif geliştirerek yeni bir proje ortaya koydu. Türk Akımı'nın Türk ayağı kadar Avrupa ayağı da var. Çok önemli projelerle karşı karşıyayız. 24 Kasım 2015 öncesinde her iki tarafın iradesine dayalı belli yol katetmişti. 7-8 aylık problemli bir dönemden sonra haziran sonrasında ilişkilerin normalleşmesi, kendilerinin 'ye gelmesi ile bir mütabataka vararak önemli bir noktaya geldik.

RUSYA İLE TÜRK AKIMI

TÜRK AKIMI'NIN AVRUPA AYAĞI DA VAR

'ye gazın sağlanması ile ilgili, bir de ikinci boru hattı üzerinden güney Avrupa'ya geçişte de görüşmeler devam ediyor. Avrupa piyasasıyla alakalı. İkinci hattın akıbeti Avrupa piyasası ile ilgili. Önemli bir proje olarak bakıyoruz.

2019'A YETİŞECEK

Türkiye için önemli adımlar atılmıştır. Türkiye'nin menfatini ortaya koymuştur. Kaynak çeşitliliği açından önemlidir. İlişkileri etkileyecek bir projedir. Alternatif kaynaklara dayalı krizleri kaldırmak için önemli. 2017 yılı itibariyle inşaat süreci başlayacak ve 2019' a yetişeceğini düşünüyoruz.

Tahkim ve indirimle ilgili; indirimi görüşmelere devam ediyorlar.

DÜNYA ENERJİ KONGRESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berat Albayrak'tan Türk Akımı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN