Kart borcuna yüksek sadakat

Komşu Yunanistan kredilerin takibe dönüşümü konusunda yüzde 37 ile ilk sıraya yerleşti. Türkler ise borcunu geri ödemede yüzde 3.3 ile en yüksek performansı gösteren ülkelerden biri oldu

Giriş Tarihi: 31.10.2016
Kart borcuna yüksek sadakat
Kredilerin takibe dönüşüm oranında en sıkıntılı ülke Yunanistan oldu. Ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü Yunanistan borçluluk konusunda yüzde 37 ile başı çekerken, bireylerin ve kurumların ödeme kabiliyetini ortaya koyan bu göstergede Türkiye, yüzde 3.3 ile diğer birçok ülkeden pozitif ayrıştı.

KOMŞUDA ÜÇ KİŞİDEN BİRİ BORÇLU
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve IMF'nin 2016 yılı verilerine göre, her üç Yunan vatandaşından biri kredi borcunu ödemede sıkıntı yaşıyor. Batık kredi sıralamasında ikinci sırada Rusya ile yaşadığı gerginliğin ardından ekonomisi daralan Ukrayna bulunuyor. Buna göre Ukrayna'nın 2015'te yüzde 19 olan batık kredi oranı, 2016'da yüzde 30.4'e tırmanmış durumda. Ukrayna'yı yüzde 12.2 ile Portekiz, yüzde 11.3 ile Romanya, yüzde 10 ile Macaristan izlerken, takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı Rusya'da yüzde 9.2, Hindistan'da yüzde 7.6, İspanya'da yüzde 6.1, Çek Cumhuriyeti'nde ise yüzde 5.2 olarak hesaplanıyor. Türkiye ise gerek küresel ekonomi gerekse yurtiçinde yaşadığı olumsuz gelişmelere rağmen kredilerin takibe dönüşüm oranında yüzde 3.3 ile Avrupa ve Asya'daki birçok ülkeden çok daha iyi durumda. Türkiye'nin 2002'de takipteki kredilerinin toplam kredi içindeki payı yüzde 17.6 idi. Türkiye'yi yüzde 3.2 ile Güney Afrika, yüzde 3 ile Endonezya ve Kolombiya takip ediyor. AB'den ayrılma kararı (Brexit) alan İngiltere ise, kredilerin takibe dönüşüm oranında yüzde 1.4 ile en iyi performansı sergiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kart borcuna yüksek sadakat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN