Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjinin devleri Türkiye çizgisinde

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Enerjinin devleri Türkiye çizgisinde
Dünyanın önde gelen enerji firmalarından Vestas, Türkiye'deki rüzgâr enerjisi yatırımlarını mercek altına aldı. Türkiye'nin yenilenebilir enerji stratejisini öven Vestas Ürün Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Grup Başkanı Johnny Thomsen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın bahsettiği Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) kapsamındaki ihalelerin dünyadaki önemine dikkat çekti. Thomsen, "Türkiye bizim için büyük ve önemli bir piyasa. Türkiye'de kurduğumuz türbinlerin kule ve civata gibi önemli parçaları orada üretiliyor. Yeni kanat fabrikası da kuruluyor" dedi.

SİNERJİ GEREKİYOR
"YEKA gibi ihale sistemleri dünyanın gittiği yön. Hazırız. Diğer ülkelerde de yaptık, Türkiye'de de yaparız" diyen Johnny Thomsen, "YEKA benzeri ihaleleri fiyatları aşağı çektiği için, bizim de maliyetleri düşürmek adına alt yüklenicilerle ortak çalışıp sinerji yaratmamız gerekiyor. Başka ülkelerle de yaptık, Türkiye'de neden olmasın" diye konuştu. Türkiye'ye yaptıkları ihracata ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Thomsen, "Bu yılın ilk yarısında 100 megavatlık satış yaptık. Her yıl bunun üzerinde satış hedefliyoruz. Türkiye'de lider konumdayız, umarız böyle devam eder" yanıtını verdi.

KALICI YATIRIM
Vestas, global enerji şirketleri arasında sadece rüzgâr enerjisine odaklanan tek firma konumunda bulunuyor. Dünya genelinde bugüne kadar 76 GW'ı aşan rüzgâr türbininin kurulumunu gerçekleştirdi. Türkiye'de ise bugüne kadar 1.55 GW büyüklüğündeki siparişlerin 1.2 GW'dan fazlasının kurulumu yaptı. Firma yetkilileri, "Bu rakamlar, bölgede kalıcı olduğumuzun en önemli kanıtıdır" tespitinde bulundu.

600 METRE YAKINDA OTURANA TAZMİNAT
Rüzgâr enerji santrali hakkındaki stratejisini de anlatan Vestas firması yetkilileri, ülke kanunlarına göre, türbinlerin yüzde 20'lik kısmının 4.5 kilometre yarıçapta yaşayanlara satılma hakkı olduğunu söyledi. Rüzgâr türbinlerine 600 metreden yakın yaşam alanı bulunmuyor. 600 metre ve 1 kilometre arasında oturan insanlara devlet tarafından tazminat ödeniyor.

KEDİLER DAHA FAZLA KUŞ ÖLDÜRÜYOR
Vestas yetkilileri, rüzgâr türbinlerine yönelik kuşların göç yollarını etkilemesi eleştirisine şu yanıtı verdi: "Hiç ölü kuş bulunmadı. Dünyada istatistiklere bakınca rüzgâr türbininden ölme sayısı çok düşük. Kedilerin öldürme sayısı çok daha fazla."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjinin devleri Türkiye çizgisinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN