Dar gelirliye kiralık sosyal konut

Hükümet, sosyal konut ihtiyacını gidermek için çalışmaları hızlandırdı. Konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlerde, dar gelirliler için sosyal konutların kiralık olanları da üretilecek

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Dar gelirliye kiralık sosyal konut
Hükümetin dar gelirli vatandaşın konut ihtiyacını gidermek için çalışmalarını hızlandırdı. 2017 yılı programı kapsamında yeni tedbirler gündeme gelecek. Konut ihtiyacının gelecek yıl 817 bin olacağı öngörüsüne yer verilen programda, özellikle dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını gidermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi ilgili kuruluşların işbirliğinde, yoksul durumdaki vatandaşlara sağlanan "sosyal konut" desteğine yeni bir yaklaşım getirilecek. Bu çalışma kapsamında öncelikle konut açığının bulunduğu yerleşim yerleri tespit edilerek, dar gelirli vatandaşların ihtiyacının karşılanması ve konut piyasasında arz-talep dengesinin kurulması amaçlanıyor.

Büyükşehirlere öncelik
Özellikle, konut ihtiyacının ciddi bir şekilde ön plana çıktığı büyükşehirlerde, yoksul vatandaşlar için hali hazırda uygun, uzun vadeli taksitlerle satılan sosyal konutların 'kiralık' olanları da üretilecek. Kiralık sosyal konut desteğinde, nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlere öncelik verilecek. 'Sosyal kiralık konut' olarak adlandırılan bu destekten de satılık sosyal konutlarda olduğu gibi sadecedar gelirli vatandaşlar yararlanabilecek.

29 bin konut üretildi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre, 'Sosyal Konut Projesi' kapsamında dar gelirli vatandaşlar için şimdiye kadar 29 bin 271 konut inşa edilirken, bu kapsamda ayrılan kaynak da 70 milyon liraya ulaştı. Hükümet tarafından 2023'e kadar 100 bin sosyal konutun inşa edilerek, hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesi hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dar gelirliye kiralık sosyal konut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN