Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Makul davranın

Giriş Tarihi: 3.11.2016
Makul davranın

Bankacılarla bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, “Yatırım yapanı finanse edin” çağrısında bulundu. Başbakan’ın ‘kredi vermeye devam edin’ uyarısı karşısında, bankacılar faizlerde fedakârlık yapmaya devam edeceklerini bildirdi

Başbakan Binali Yıldırım, geçen hafta, "Reel sektörün sesine kulak verin, tefeciliği bırakın" şeklinde uyardığı bankacılarla salı akşamı gerçekleştirdiği toplantıda da "Çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın" çağrısını yaptı. Başbakan Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığındaki banka yöneticileri heyetini önceki akşam Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

YATIRIMI DESTEKLEYİN
Bankacılara, hükümetin ülke için gerekli olan herşeyi yapmaya devam edeceğinin mesajını veren Yıldırım, "Siz, ülkemizin geleceğine inanmaya, yatırım yapmaya, yatırım yapanları finanse etmeye devam edin, ekonomiyi daha canlı tutun" ifadelerini kullandı. Büyüme ve kalkınmanın artarak sürdürülmesi için konuya taraf her kesim ve sektör ile iletişimin esas olduğu gerçeğinden hareketle bankacılık sektörüne de çok önemli görevler düştüğünü anlatan Yıldırım, "Memleketin bankalara ve finans kesimine şimdi daha fazla ihtiyacı var. Başta KOBİ'ler ve esnaf olmak üzere müşterilerinize destek olun, finansman imkânlarına ulaşmalarına yardımcı olun, çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın, kredi vermeye devam edin" diye konuştu.

2017 DAHA İYİ OLACAK
Yıldırım, yüzde 3-4 düzeyindeki büyüme hızını yeterli bulmadıklarını ve yeniden yüzde 5 düzeyine çıkmasını sağlayacaklarını vurgulayarak, "2017 yılı çok daha iyi olacak, daha güçlü olacağız, büyüme trenini kaçırmayın" tavsiyesinde bulundu.

SIRA MEVDUATTA
Hafta başından bu yana kredi faizlerini indirerek, hükümetin ekonomiyi canlandırma çabalarına destek olmaya başlayan bankacılık sektöründe mevduat faizinde de düşüşün fitili dün ateşlendi. Yapı Kredi Bankası TL mevduat faiz oranlarını dünden itibaren 1 aydan 1 yıla kadar tüm vadelerde 0.50 puan indirdi.

PARANIN YARISI 98 BİN KİŞİNİN
BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben daha önce yaptığı açıklamada mevduatta bir faiz yarışı istemediklerini belirterek, "Şu anda bilhassa büyük meblağ sahibi kurumlar var. Para sahiplerinin de daha duyarlı olması ve bir şekilde taşın altına elini sokmaları gerekiyor" demişti. BDDK verilerine göre de eylül sonu itibarıyla yurtiçi yerleşiklerin 1 trilyon 248 milyar TL olan toplam mevduatının 642.1 milyar TL'si 1 milyon liranın üstünde hesabı olan 98 bin 844 kişiye ait bulunuyor. Merkez Bankası'nın attığı adımlar bankaları likidite açısından rahatlatırken, analistler Yapı Kredi'nin hamlesinin sektörü de etkileyeceği görüşünde. Merkez'in zorunlu karşılık ve rezerv opsiyon düzenlemelerinin devamı bekleniyor.

TMSF'DEN BİLGİ İSTEDİLER
Banka yöneticileri toplantıda hükümete faizlerle ilgili fedakarlık yapmaya devam edeceklerini belirtti. Bankacıların hükümetten talep ettiği en kritik konulardan birisi de kredi süreçlerindeki zimmet uygulaması oldu. Takipteki krediler açısından kritik olan FETÖ'cü şirketlerle ilgili taleplerini de masaya taşıyan banka yöneticileri, Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun (TMSF) bu şirketlerle ilgili kendilerine daha fazla bilgi paylaşımında bulunmasını istedi.

GARANTİ DE FAİZİ DÜŞÜRDÜ
Bankaların kredi faizlerinde bu hafta başladığı indirim dalgası dün de devam etti. Genel Müdürü Fuat Erbil konut kredisi faizini yüzde 0.90'a, ihtiyaç kredisini 1.14'e, taşıtı ise yüzde 1.13'e çektiklerini söyledi. Erbil, bankanın ekonomide bu yıl yüzde 3 civarında gerçekleşmesi beklenen büyümeyi desteklemek için kredi desteği vereceğini söyledi. Öte yandan dün QNB Finansbank konut kredisi faizini yüzde 0.90'a, ihtiyaç kredisi faizini ise yüzde 1.14'e çekti. HSBC Türkiye ise ihtiyaç kredisinde faizi yüzde 1.15'e düşürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makul davranın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN