Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere’de Brexit karmaşası

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, Brexit’i baltalayan bir karara imza attı ve sterlin zıpladı. Brexit’in parlamento onayı olmadan yapılamayacağını belirten mahkeme kararının ardından hükümet temyize gitmeye hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 4.11.2016
İngiltere’de Brexit karmaşası
İngiltere'de bir mahkeme belki de ilk kez döviz piyasasını çalkalandıran bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma süreci (Brexit) başlatılmadan konunun milletvekillerinin oyuna sunulması gerektiğine hükmetti ve sterlin dolar paritesinde anında yüzde 1'i aşan bir yükseliş yaşandı. 23 Haziran'daki referandum sterlinin yüzde 17 düşmesine neden olmuştu. Mahkemenin kararı, yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. Kararın hükümet tarafından tek başına uygulanamayacağı çünkü Brexit'in bir dış politika kararı olduğu belirtiliyor. Kararı açıklayan Yargıç John Thomas, "50. Maddenin başlatılması kaçınılmaz olarak iç hukuk düzeninde değişiklikler yapılmasına neden olacak" dedi. Thomas, "Birleşik Krallık'ın AB'den çıkış sürecini başlatacak 50. maddeyle ilgili hükümetin tek başına karar verme yetkisi yoktur" şeklinde konuştu. Thomas'ın açıklamaları, İngiltere Başbakanı Theresa May'in mart ayı sonunda tek taraflı olarak Lizbon anlaşmasının 50. maddesini devreye sokma planına engel olmuş oldu.

YUMUŞAK BREXİT GELEBİLİR
Diğer yandan dün hükümet karara tepki verdi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada duyulan hayal kırıklığı dile getirilerek Brexit konusunda raydan çıkılmayacağı vurgulandı. İngiliz hükümetinden karara ilk bireysel tepkiyi ise Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox verdi. Fox, parlamentoda yaptığı açıklamada kararın hayal kırıklığı yarattığını ifade etti. Hükümetin önümüzdeki ay kararı temyize götürmesi bekleniyor. İngiliz basını, Temyiz Mahkemesi kararı değiştirmezse İngiltere'nin resmen AB'den ayrılma sürecinin başlamasında parlamentodaki muhtemel tartışmalar nedeniyle gecikmeler olabileceğine dikkati çekiyor. Bu uzun sürecek ayrılış senaryosuna da şimdiden bir isim bulunmuş durumda. Bu duruma 'yumuşak Brexit' deniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere’de Brexit karmaşası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN