Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parayı kasada tutmak gaflettir

Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, finans sektörüne yüklenerek, “Parayı yastık altında saklamak nasıl bir gafletse, finans sektörünün de parayı kasalarda tutması o denli gaflettir” dedi

Parayı kasada tutmak gaflettir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankaların üst düzey yöneticilerinin olduğu Sermaye Piyasaları Kongresi'nde sektörün hatalarını yüzlerine vurdu. Büyük projeleri yabancı finans kurumları ve bazı yerel bankaların desteklemediğini anlatan Erdoğan, "2023 hedeflerimize ulaşmak için yatırımlarımızı artırmak mecburiyetindeyiz. Yerli ve yabancı yatırımcıların finansal kaynaklara erişimini kolaylaştırmak için harekete geçtik. Ama önümüze set koymaya çalıştılar" dedi. Körfez Geçişi projesini örnek gösteren Erdoğan, şöyle konuştu: "Küresel sermaye önce buraya destek vermedi, yerli finans sektörü de girmedi. Önce kamu bankaları geldi, sonra özel bankalar... Aynı durumu havalimanında da yaşadık. Bu ülkenin ayağa kalkmasına hep birlikte destek vereceğiz. Çünkü parayı yastığın altında saklamak nasıl bir gafletse, finans sektörünün de parasını kasalarda tutması hayata piyasaya sürmemesi o denli gaflettir."

HANGİ BANKA NE KADAR FAİZ İNDİRDİ?

TEFECİYLE YARIŞAN VAR
Bankaların ellerindeki paranın büyük oranda kendi öz sermayeleri olmadığını belirten Erdoğan, "Vatandaşın mevduatıyla kendisine güç aktarıyor. Biz de 'madem gücünü bu şekilde elde ettin, şimdi dünya piyasalarına bakacaksın. Dünya piyasalarında faiz oranları nedir, bizde nedir? Yüzde 15-16-17 hatta tefecilerle yarışanlar var" diye konuştu. Dünyadaki faiz oranlarından örnek veren Erdoğan, "Bize bakıyorsun, aman yarabbi... Bununla yatırımcı piyasaya nasıl girsin?" dedi. Kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda da bilgi veren Cumhurbaşkanı, hedeflerinin 20 yılda 6.5 milyon konutun yenilenmesi olduğunu anlattı. Erdoğan, terör nedeniyle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının, altyapı, üstyapı olarak hızlanarak devam ettiğini dile getirdi.

İNSAFLI FİNANS ARAÇLARI
Türkiye'nin yatırımlar bakımından bir başka önemli özelliğinin de dünyadaki en yaygın ve başarılı kamu özel sektör işbirliği projelerine ev sahipliği yapması olduğunu belirten Erdoğan, büyük altyapı yatırımlarının sadece kamu kaynaklarıyla yapılabilmesinin mümkün olmadığını, özellikle finansman konusunda mutlaka özel sektörün devreye sokulması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faize dayalı küresel finans sisteminin, sukuk gibi, altyapı gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi insaflı finans araçlarıyla yeni bir yörüngeye oturtulmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.
Kongrede yedi şirkete ödül verildi

Kongerede İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Başkent Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Aviva SA Genel Müdürü Meral E. Kurdaş, Vakıflar Bankası Genel Müdürü Halil Aydoğan'a Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ödülleri verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parayı kasada tutmak gaflettir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN