Onda birini yaşayan altından kalkamazdı

İşadamlarıyla bir araya gelen Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz’da ekonominin büyük bir sınavı başarıyla atlattığını belirterek “Ekonomisi sağlam olmayan bir ülke bu olayların 10’da birini yaşasa, altından kalkamazdı” dedi

Giriş Tarihi: 6.11.2016
Onda birini yaşayan altından kalkamazdı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin önde gelen 45 işadamıyla Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. 2017'nin bu yıldan daha iyi olacağını belirten Yıldırım, "Türkiye ekonomisi 15 Temmuz'da çok büyük bir sınavı başarıyla atlattı. Ekonomisi sağlam olmayan bir ülke bu olayların 10'da birini yaşamış olsa, altından kalkamazdı. Türkiye'nin durumunu bilmeyenlerin yanlış algısını düzeltmek için birlikte çalışmalıyız. Türkiye'nin gerçekleri ve algısı arasındaki farkı ortadan kaldırmak için kararlılıkla mücadele etmeliyiz" dedi. Başbakan Yıldırım, işadamlarını İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçiş Tüneli'nin (Avrasya Tüneli) 20 Aralık'ta yapılması planlanan açılışına da davet etti.

DESTEK SİSTEMİ PAYLAŞILDI
Toplantıda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş hazır bulundu. Amacı iş dünyası ile güncel ekonomik konuları istişare etmek, katılımcıların görüş ve önerilerini almak olan toplantının başında Bakan Zeybekci, bir sunum yaptı. Güncel ekonomik görünüm, Ekonomi Bakanlığı'nın mal ve hizmet ihracatına yönelik yeni destek paketi ve yatırım teşviklerine yeni bir boyut getiren proje bazlı destek sistemi kapsamlı bir şekilde katılımcılarla paylaşıldı.

REFORMLARDAN MEMNUNUZ
Sunum sonrasında farklı sektörlere mensup iş dünyası temsilcileri ile 65. Hükümet programının öncelikleri arasında yer alan özel sektör eliyle sürdürülebilir büyüme, yüksek teknoloji içerikli ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimine dönük yatırımların artırılması, istihdam artırıcı önlemler yanı sıra, sanayi, üretim ve ihracata dayalı büyüme modelini geliştirmek adına karşılıklı istişarelerde bulunuldu. Katılımcılar hükümetin uygulamaya koyduğu ekonomik reform çalışmaları, yeni teşvik yasası ve varlık fonunun kurulması gibi faaliyetlerinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Başbakan Binali Yıldırım, iş adamlarına 2017'nin daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

KURUMSAL KİMLİK KAZANACAK
Toplantıda söz alan iş dünyası temsilcileri, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye ekonomisinin gücünü ortaya koyduğunu, gerek reel kesim gerekse finans sektöründe hızlı bir toparlanma süreci yaşandığını ifade etti. Geleceğe dönük projelerin ön plana çıkması gerektiğini, bu kapsamda da hükümetin kararlı duruşundan ve özel sektörü destekleyici adımlarından memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Başbakan Yıldırım, bu toplantıların kurumsal kimlik kazanacağının ve daha sık yapılacağının altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onda birini yaşayan altından kalkamazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN