7 milyon hektar arazi sulu tarıma katılacak

Giriş Tarihi: 7.11.2016

Başbakan Yıldırım, 2023’e kadar 7 milyon hektar araziyi sulu tarıma açmayı hedeflediklerini belirterek, “Artık tarlada ziyan olan ürün dönemi kapandı. Ürünler lisanslı depolarda korunacak” dedi

2023'e kadar 7 milyon hektar araziyi sulu tarıma açmayı hedeflediklerini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, tarlada ziyan olan ürün döneminin kapandığını ve ürünlerin lisanslı depolarda muhafaza edileceğine işaret etti. Erzincan Tavuk Kombinası açılışı ve Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen törende konuşan Başbakan Yıldırım, 25 ilde hayvan yetiştiricilik bölgesi oluşturacaklarını belirterek, hiçbir meranın atıl kalmayacağını vurguladı.

MAZOTUN YARISI BİZDEN
Başbakan Yıldırım, "Organik, biyolojik gübre toprağa verimlilik artışı olarak gidiyor, ürün miktarı ve kalitesini artırıyor. Tarla sürüyorsun bir depo mazot gitti. Mazotun yarısı sizden, yarısı bizden. Hayırlı uğurlu olsun. Deponun yarı fiyatını devlet karşılayacak. Öyle bol keseden 'mazotu 1 lira, 50 kuruş yapacağım' diyenlere bakmayın. Onlar hayal tacirliği yapıyor" diye konuştu.

HEDEF 40 MİLYAR $
Yıldırım, tarımda 2023 hedeflerinin yıllık 150 milyar dolar gelir olduğunu anımsatarak, ihracatı da 40 milyar dolara çıkarmak istediklerini aktardı. Bu hedefleri hayata geçirmek, vatandaşların gıda arz güvenliğini teminat altına almak için tüm gayreti gösterdiklerini belirten Yıldırım, bunun için tarım alanlarının inşaat için kullanılmaması gerektiğine dikkati çekti. Yıldırım, tarım arazilerine beton değil, fidan dikeceklerini ifade ederek, 2 bakanlık altında yapılan toplulaştırma ve sulamayı da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çatısı altına alacaklarını söyledi.

14 YILDA 6 MİLYARLIK YATIRIM
Başbakan Yıldırım, Erzincan'da 14 yılda 6 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerinin de altını çizdi. Başbakan Yıldırım, yatırımlar arasında 832 yeni derslik, yedi hastane, 10 bine yakın toplu konut, 324 kilometre bölünmüş yol, 66 köprünün yer aldığını, Ergan Dağ Sporları Merkezini açtıklarını, Erzincan Üniversitesi'ni şehre kazandırdıklarını, Tercan Çadırkaya Barajı'nı hizmete aldıklarını, 53 milyon fidan diktiklerini, 45 dereyi ıslah ettiklerini aktardı. Yıldırım, Erzincan Devlet Hastanesi'ne 250 yataklı yeni bir bina, TOKİ'nin bin 500 konutunun yapımının devam ettiğini, gövde yükseliği 92 metre olan Turnaçayırı Barajı yapıldığında 148 hektar arazinin suyla buluşacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 milyon hektar arazi sulu tarıma katılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN