Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Piyasaların canlanması için her tedbiri aldık"

Darbe girişiminin cuma günü gerçekleştirildiğini, hemen sonrasındaki pazartesi günü ise Türkiye'deki bankaların ve borsaların açıldığını anımsatan Ağbal, "Ülkede hayat normale döndü. Hükümet olarak Meclise yeniden yapılandırma kanunu getirdik. Ekonomimizin bu tür beklenmedik hadiselere karşı dayanıklı bir boyutu, dinamizmi var. Bir süredir piyasalarda bir yavaşlama var. İlk iki çeyrekte ekonomi belli bir seviyede gittikten sonra üçüncü çeyrekte bir yavaşlama var. Hükümet olarak piyasaların canlanması için her tedbiri aldık." diye konuştu.

Giriş Tarihi: 7.11.2016 11:15 Güncelleme Tarihi: 7.11.2016 16:35
Piyasaların canlanması için her tedbiri aldık

Ülke ekonomisinin hem insan kaynağının hem de altyapısının kuvvetli olduğunu dile getiren Ağbal, "Türkiye bölgede bir istikrar merkezi, özellikle bu bölgede yatırım yapmak isteyen herkesin mutlaka bulunması gereken bir ülke konumunda. Onun için bu konjonktürel olaylardan ekonomimizin etkilenmemesi mümkün değil ama bu hiçbir şekilde ekonominin temellerini sarsacak bir boyuta varamaz. Hükümet olarak her türlü kararlı adımı zaten atıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"BÜTÇE AÇIKLARIMIZ YÜZDE 1'LERDE GİDİYOR"

"Kamu maliyesi bugün olabildiğinin en iyisinde." diyen Ağbal, borcun milli gelire oranının en düşük seviyelerde olduğunu anlattı.

Ağbal, ülkenin çok kuvvetli bir bankacılık sisteminin bulunduğunu aktararak, "Bütçe açıklarımız yüzde 1'lerde gidiyor. Çok kuvvetli bir bankacılık sistemimiz var. Çok genç bir nüfusumuz var. Tüm bunları yan yana koyduğumuz zaman Türkiye bugün ekonomide yakaladığı ivmeyi inşallah daha da yukarıya taşıyacak." şeklinde konuştu.

OHAL'in devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Ağbal, günlük hayatını sürdüren vatandaşların OHAL ile bir ilişkisinin bulunmadığının altını çizdi.

Ağbal, "Darbe girişiminin meydana getirdiği doğrudan ve dolaylı etkileri ortadan kaldırabilmek üzere süratle hayatı normalleştirmek gerektiği için bu OHAL düzenlemesine ihtiyacımız var. Dikkat ederseniz OHAL içinde yaptığımız bütün düzenlemeler, münhasıran karşılaştığımız sorunları çözmeye yönelik düzenlemeler. Ve bu tür hadiselerin bir daha olmaması için süratle atılması gereken adımlardan ibarettir. Uygun bir zamanda da tabi ki OHAL kaldırılacaktır." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Piyasaların canlanması için her tedbiri aldık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN