Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bir üst lige çıkıyoruz’

Enerji Bakanı Albayrak, yıl sonunda Türkiye’nin kurulu gücünün 80 bin megavatı geçeceğini belirterek, “Enerjide bir üst lige çıkıyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2016
‘Bir üst lige çıkıyoruz’
Toplu açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin kurulu kapasitesinin yıl sonunda 80 bin megavatı geçeceğini belirterek, "Durmak yok yola devam" mesajı verdi. "Geldiğimiz noktayla kesinlikle yetinmiyoruz. Büyük bir özveri gösterdik. Enerji Bakanlığı olarak milletimizden aldığımız güçle politikalarımızda yeni bir sayfa açıyoruz" diyen Albayrak, enerji alanında bir üst lige çıkmak için stratejiler hazırlandığını söyledi.

STRATEJİYE İKİ TEMEL UNSUR
Yeni stratejiyi "arz güvenliği ve teknoloji transferi" üzerine inşa ettiklerini anlatan Albayrak, "Hem doğalgaz hem de elektrik alanında arz güvenliğini garanti altına almak için makro planlarımız tamam, projelerimizi hayata geçirmeye başladığımız bir dönemdeyiz. Bu kapsamda daha çok yerli ve yenilenebilir sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerli kömürün ekonomiye kazandırılması için sahaları açık eksiltme yöntemiyle ihaleye çıkarıyoruz. Termik santral kurulum şartını uygulayacak firmalar arasında en ucuz elektriği bize garanti eden firmalara veriyoruz. İş sağlığı, güvenliği ve çevrenin korunması konusunda da dünyanın en ileri yöntem ve teknolojilerinin kullanması amaçlanıyor" diye konuştu.

YIL BİTMEDEN FSRU DEVREDE
Bu yıl bitmeden Ege Bölgesi'nde yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz terminali (FSRU) projesini hayata geçireceklerini belirten Albayrak, "Özel sektörle birlikte hayata geçecek projeden sonra benzer ikinci proje BOTAŞ'la gelecek yıl hayata geçecek. Doğalgaz depolamada da çalışmalar hızlandı. Tuz Gölü'ndeki depolama tesisinde ocakta ilk kaverne gaz basarak projenin ilk kısmını hayata geçireceğiz. Yeni yılda depolama alanında depolama-tüketim oranını stratejik olarak amaçladığımız noktaya taşınması için daha büyük bir projenin startını açıklayacağız" dedi.

ELEKTRİKTE 30 MİLYAR LİRAYI AŞAN YATIRIM
Bakan Albayrak, toplam 30 milyar lirayı aşan bir yatırımla elektrik iletim ve dağıtım altyapısını iyileştireceklerini de vurguladı. Dünyada büyüklük olarak örneği olmayan sahaları, elektrik iletim altyapısı açısından hazır hale getirdiklerini ifade eden Albayrak, şöyle konuştu: "Ucuzlayacak elektrikle hem vatandaşımız hem de ülkemiz kazanıyor. Dünyada fotovoltaik teknolojide tek parça olarak en büyük saha olacak bin megavatlık Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'ni (GES) bu yıl bitmeden hayata geçirmek için düğmeye basacağız. Rüzgârda 2017'nin ilk çeyreğinde benzer bir ihale için adımımızı atacağız."

BU PARA İÇİN IMF KAPISINDA BEKLERDİK
Açılışın değişen ve büyüyen Türkiye'nin en önemli resimlerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Albayrak, bir zamanlar IMF kapılarında bugün yapılan yatırımın sadece yüzde 10'u kadarlık bir miktar için borç almaya çabalayan Türkiye'nin, bugün dev bütçeli projelerin finansmanını kendi kaynaklarıyla gerçekleştiren bir ülkeye dönüştüğünü söyledi. Türkiye'nin, Çin'den sonra enerji talep artışında dünyada ikin- ci sırada bulunduğunu belir- terek, "Ülkemizin ithal teknolojiye bağımlı kalarak büyümesini ve gelişmesini beklemek bu millete haksızlık. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) uygulamasıyla Türkiye'nin teknoloji alanında da dünyadaki gelişmelere ayak uydurmasını ve bu alanda bir üretim üssü olmasını amaçlıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bir üst lige çıkıyoruz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN