Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolarda oyuna gelmemeliyiz

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Dolarda oyuna gelmemeliyiz
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolardaki yükseliş için "Bu tarz durumlarda müdahale ile sizi oyuna çekmeyi amaçlıyorlar. Merkez Bankası olarak oyuna çekildiğinizde kurala tabi olursunuz. Karşı taraf muhatabını bulmuş olur. O oyuna asla girmemeliyiz. İhtiyacımız yok, çünkü dünyanın en sağlam ülkelerinden biriyiz" dedi. İran ziyaretinin ardından dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci, Türkiye'nin dış borç stokunda iyi durumda olduğunu hatırlatarak, "Özel sektör borçları, döviz tevdiat hesaplarına bakıldığında bankacılık üzerinde yük yok. Türkiye'nin bu oyuna girmesine gerek yok" diye konuştu.

PSİKOLOJİK SÜREÇ
TL yüzde 3.8 değer kaybederken, euronun da aynı süreçte yüzde 3.5 düştüğüne dikkat çeken Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen hafta doların 3.09'a kadar indiği, 3.15'e çıktığı süreç, tamamen 'acaba artar mı, bir şey olur mu?' amaçlı algı ve psikolojik bir süreçti. Kamu düzeni anlamında oyuna girmediğimiz sürece bir şey olmaz. O hareketi yaparlar sonra sakinleşirler, çünkü dalga boyu fazla değil." Uluslararası kredi derecelendime kuruluşu S&P'nin görünümü yükseltemesini de değerlendiren Zeybekci, "Bir 'düzeltme yaptılar' diye görüyorum" dedi. Zeybekci, enflasyon sepetinde Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı çalışmayı başarısız bulduğunu da ifade etti.

3 BANKANIN İSMİ BELLİ OLDU
Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) kapsamında, İran Türkiye'ye 125 üründe, Türkiye ise İran'a 140 üründe gümrük vergisi indirimi sağladı. Ürün sayısının 200'e çıkarılması amaçlanan, genişletilecek listede kivi, kavun-karpuz ve hurmanın da yer alması öngörülüyor. Ayrıca, İranlı 3 banka Türkiye'de faaliyet gösterme niyetini ortaya koydu. Bu bankaların isimleri Bank Pasargad, Samanbank ve Parsian Bank... İranlı bankalar henüz BDDK'ya resmi bir başvuru yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolarda oyuna gelmemeliyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN