Enerjide sessiz devrim

Yatırım değeri 5 milyar doları bulan, 5.620 megavat kapasiteli, 158 elektrik santralinin toplu açılışı yapıldı. Başbakan Yıldırım, “Enerji ile ilgili kurulu kapasitemiz 2.5 kat arttı” dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Enerjide sessiz devrim
Türkiye 14 yılda enerjiye yaptığı yatırımlarla kurulu güç kapasitesini 2.5 kat artırarak 'sessiz bir devrim' gerçekleştirdi. 2002'de 31 bin megavat kurulu güç kamu-özel sektör yatırımlarının katkısıyla 79 bine çıktı. Dün de Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde yatırım değeri 5 milyar dolar, kurulu gücü 5 bin 620 megavat olan 158 enerji santrali devreye alındı. Başbakan Binali Yıldırım, enerji ile ilgili kurulu kapasitenin 2.5 kat artmasının "Türkiye'nin 3 kat büyüdüğü" anlamına geldiğini söyledi. Bu büyümenin kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleştiğinin altını çizen Yıldırım, "10 yıl önce devletin yapıp işlettiği enerji tesisleri, toplamın yüzde 65'inden fazlaydı. Bugün yüzde 35'in altına düştü" dedi.

NÜKLEER EN ÖNEMLİ PROJE
Türkiye'nin enerji arz kapasitesi bakımından Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi durumunda olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "2023'e kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltacak, çeşitliliğimizi artıracak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Nükleer enerji santralleri bu bağlamda en önemli projeler arasında yer alıyor" dedi. Ülkenin kömür olarak da zengin olduğunun altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu: "Yerli kömürümüzü kullanıp enerji üretmek hem cari açığımıza müspet katkı sağlayacak hem de ciddi anlamda bir istihdam imkânı getirecek. Bununla ilgili bazı teşvikleri, tedbirleri hali hazırda almış durumdayız. Eğer termik santral kuracaksanız, bunu yerli kömürle yapmanız halinde gerekli kolaylıklar sağlanacak ve böylece yerli üretimin, tesisin kurulması teşvik edilmiş olacaktır."

2018'E KADAR HER İLE GAZ
Halihazırda 76 ilde doğalgaz olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, 2018'e kadar geriye kalan 5 ili de doğalgazla buluşturacaklarını söyledi. Yıldırım, sadece illere değil, aynı zamanda ilçelere de doğalgaz vereceklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjide sessiz devrim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN