Yatırımlarınızı ertelemeyin

Cumhurbaşkanı, sınırdaki gelişmeler ve terör eylemleri nedeniyle tereddüt yaşayan işadamlarına “Erken kalkan yol alır, erken harekete geçen avantaj kazanır” mesajı verdi

Giriş Tarihi: 8.11.2016
Yatırımlarınızı ertelemeyin
Bu yıl 5 milyar dolarlık yatırımla hizmete alınan 5 bin 620 megavat kapasiteli 158 elektrik santralinin toplu açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcılara çağrı yaparak, "Yatırım yapacak hiçbir işadamımız kararını lütfen ertelemesin. Ne güney komşularımızdaki sorunlar, ne de terör eylemleri sizi tereddüde sürüklemesin. Unutmayın bu işlerde erken kalkan yol alır, erken harekete geçen avantaj kazanır" diye konuştu.

AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ
2003'ten bu yana elektrik ve doğalgaz piyasalarında 75 milyar dolarlık yatırım yapıldığını anlatan Erdoğan, kurulu gücümüz 2023'te 78 bin megavattan 125 bine çıkacak. Bu şekilde büyürsek 10 yılda Türkiye'nin elektrik piyasası Avrupa'da üçüncü sıraya yerleşecek" dedi.

KÖMÜR VE NÜKLEERE DESTEK
Batı'nın Türkiye'ye çevre konusunda yöneltilen saldırıların maksatlı ve art niyetli olduğunu belirten Erdoğan, "Bugün çevrecilerin en çok eleştirdikleri kömür ve nükleer enerji santrallerin kahir ekseriyeti batı ülkelerinde bulunuyor. Şayet kömür ve nükleer enerjiyle çalışan santraller olmasa batı karanlığa gömülür" dedi. Türkiye'nin cari açığı aşağıya çekmezse ekonomide sıkıntı yaşayacağını anlatan Erdoğan, "Ekonomide duman oluruz, o büyümeyi falan yakalayamayız. Öyleyse biz önce kömürlerimizi eritelim, yenilenebilir kaynaklarımızı kullanalım" dedi.

BUNLAR BAĞCIYI DÖVMENİN PEŞİNDELER
Türkiye 'de ne zaman kömür ve nükleer santral projesi gündeme gelse birilerinin hemen ayağa kalktığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çevrecilik adına bunlara engel olmaya çalışırlar. Peki kömürü ve nükleer enerjiyi en çok kullanan batı ülkelerinde niye böyle şeyler yaşanmaz? Niye oralarda sokağa dökülmezler? Bu protestolar, bu tepkiler, bu kampanyalar oralarda niçin olmuyor? Çünkü bu kampanyaları arka planda organize ve finanse edenlerin dertleri başkadır. Onlar üzüm yemenin, yani çevreyi korumanın değil, bağcıyı dövmenin, yani Türkiye'nin gelişmesini, büyümesini engellemenin peşindeler. Dert bu" diye konuştu.

SÖZE GELİNCE AYDIN GEÇİNİRLER
Cumhurbaşkanı hidroelektrik kaynakların kullanımı konusunda da devrim yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Eskiden 'Su akar, Türk bakar' derlerdi. Şimdi 'Su akar, Türk yapar' diyorlar. Bu konuda da çok ciddi direnişle, engellemelerle karşılaştık. Greenpeaceçiler dolaşırlar, bizim Karadeniz'e onlar hep bela olmuşlardır. Ya iş yapın be. Elektrik üretilsin, gelirler önüne dururlar. Söze geldiği zaman aydın diye geçinirler, karanlıktasın ya ne aydınlığı. Biz insanlığın karanlıkta yaşamasını istemiyoruz. Tüm insanlık aydınlığa hasret ülkemin insanı da bu aydınlığı neresi olursa olsun şehir, köy her yerde yaşayacak bu onun hakkıdır. Bizim sularımız boşuna akıp gitmemeli."
Törende Osmaniye, Kırıkkale ve Aydın'a canlı bağlantı yapılarak açılışlar gerçekleştirildi. Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na seslenerek, "Burası kuşların uçuş güzergâhı değil, değil mi. Veysel Bey kuşlar alıştılar, onlar da güzergahı biliyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımlarınızı ertelemeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN