Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ bağlantılı 527 şirket 30 gruba ait

Giriş Tarihi: 9.11.2016
FETÖ bağlantılı 527 şirket 30 gruba ait
Fethullahçı Terör Örgütü'nün finansal ağı çözülürken, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen 527 şirketin 30 gruba ait olduğu belirlendi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kayyum atandıktan sonra kan kaybeden şirketlerin hisselerinin yükseldiğine işaret ederek, "Koza Altın'ın borsa değeri TMSF'ye devrinden önce 13.370 lirayken, bugün 17.290 liraya ulaştı. Royal Halı'nın da fiyatı 0.690 lira iken, bugünkü fiyatı 0.911 liraya yükseldi" dedi. Başbakan Yardımcısı Canikli, bütçe görüşmelerinde soruları yanıtladı:

FAİZDE FİYAT BELİRLEMİYORUZ:
Burada 2-2.5 puanlık bir şişkinlik olduğunu tahmin ediyoruz. Mevduat faizinde bu kadar rakam düşülerek bunun kredilere yansıtılması mümkündür. Sonuç almaya başladık, hiçbir kural ihlal etmiyoruz. Bankaların yapısını da bozmuyoruz. Fiyat belirlenmesi de söz konusu değil.

TELEKOM 3.1 MİLYAR ÇIKARDI:
Telekom'un kâr payı olarak yurtdışına transfer edilen toplam rakam 3.1 milyar dolar civarındadır.

BİRİNİN 30 ŞİRKETİ VAR: Bugün itibarıyla fona yönetilmek üzere devredilen şirket sayısı 527, toplam grup sayısı 30 civarında. Bir grubun 51 şirketi var. Her şirkete yönetim kurulu atanmıyor. Gruba atanan yönetim kurulu tüm şirketleri yönetiyor.

BORSADA DEĞER KAZANDILAR:
Şirketler fona geçtikten sonra hisseleri yükseldi. Örneğin Koza Altın'ın borsadaki fiyatı devirden önce 13.370 lirayken, bugün 17.290 liraya ulaştı. Royal Halı'nın da fiyatının 0.690 lira iken, bugün fiyatı 0.911 liraya yükseldi.

BDDK'DA FETÖ TEMİZLİĞİ:
FETÖ soruşturması kapsamında BDDK'dan 124 personel çıkarıldı.

10-15 MİLYARLIK KAYNAK:
Türkiye'ye her yıl civar ülkelerden şartlar ne olursa olsun 10-15 milyar dolar kalıcı kaynak geliyor. Bu sermaye sahipleri Türkiye'yi güvenli liman olarak görüyor.

450 BİN KİŞİ FAİZSİZ ÜRÜNE YATIRIM YAPTI:
Türkiye'yi faizsiz finans ürünlerinin küresel merkezlerinden biri yapmaya çalışıyoruz. Bugün itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 450 bin vatandaş faizsiz finans ürününe yatırım yapıyor.

PİYASALAR BAŞKANLIĞI DESTEKLEYECEK
Başkanlık sisteminin istikrarlı bir ekonomi yönetimi algısını güçlendireceğini vurgulayan Canikli, "Piyasalar başkanlık sisteminin gerçekleşme ihtimalini gördüğünde bu ihtimali olumlu olarak satın alacak. Yatırımcı şundan emin olacak; en azından 5-10 yıl ilan edilen politikaların uygulanması garanti altına alınacaktır. Şu andaki sistemin tam başkanlık sistemine göre daha büyük riskler taşıdığını tartışmasız bir şekilde kabul etmemiz gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ bağlantılı 527 şirket 30 gruba ait
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN