Türkiye çabuk atlattı

Giriş Tarihi: 10.11.2016
Türkiye çabuk atlattı

Trump’ın, uluslararası piyasaları sarsan sürpriz seçim zaferi içeriyi yıkamadı. 3.30 TL ile zirveyi gören dolar 3.20’nin altına inerken, borsa toparlandı. ABD’de aralıkta faiz artırım ihtimalinin azalması önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri güçlendirdi

ABD'de başkanlık seçimlerini tahminlerin aksine Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanması küresel piyasalarda adeta deprem etkisi yaratırken, Türkiye'de ise şok kısa sürdü. Seçim sonuçlarının netleşmesiyle birlikte sabaha karşı 3.3041 TL ile tarihi zirveyi gören dolar, daha sonra 3.18 TL'ye kadar geriledi. Borsa İstanbul'da ise güne yüzde 2.43'lük düşüşle 74.509 puandan başlayan endeks, tepki alımlarıyla toparlanarak 76 bin puanın üstüne çıktı. Günlük kayıp yüzde 0.2'de kaldı. 10 yıllık tahvillerin faizi de yüzde 10.53'e kadar yükseldikten sonra tekrar 10.5'in altına indi.

PANİK HAVASI KISA SÜRDÜ
Trump'ın izleyeceği politikalara ilişkin belirsizliklerin küresel piyasalardaki çalkantıda etkili olduğunu belirten analistler, orta vadede yeni başkanın diğer ülkelerle ilişkilerinin belirleyeceği olacağı görüşünde. Vadeli işlemlerde yüzde 5'in üzeri kayıpların yaşandığı ABD borsalarında devre kesici uygulamasının çalıştığına dikkat çeken analistler, buna karşılık iç piyasada bu denli bir panik havasının yaşanmadığını vurguladı. Seçimi Trump'ın kazanmasının Ankara- Washington yönetimi arasındaki güven bunalımının aşılması noktasında bir fırsat olabileceği belirtilirken, ABD Merkez Bankası'nın, aralık ayında beklenen faiz artırımını yapma ihtmalinin azalması, Türkiye'nin de aralarında yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin lehine yorumlanıyor. Ziraat Bankası ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, TL'nin diğer kurlara göre Trump'ın başkanlığını dirençli karşılayabileceğini ifade ederek, Meksika'nın NAFTA nedeniyle ABD'ye bağımlılığının yüksek olduğunu ifade etti. Yılmaz, Çin'in olası gümrük vergileri nedeniyle işinin daha zor olabileceğine işaret ederek, "Türkiye'nin ana ihracat pazarı Avrupa. Trump'ın Cumhuriyetçi çoğunluğa sahip meclisle birlikte başkanlık yapacak olması bütçe konusunda kamu maliyesinin gevşetilmesiyle sonuçlanabilir. Bu da doların euro karşısında değer kaybetmesine neden olabilir. Euronun güçlenmesi Türkiye'nin ithalat, ihracat yapısı nedeniyle pozitif karşılanır" dedi.

TÜRKİYE İÇİN İYİ OLABİLİR
İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, ABD için "kötü" olanın Türkiye için "iyi" olabileceğini söyledi. Gürleyen, "Trump'ın başkanlık yarışındaki sürpriz galibiyeti, piyasalarda deprem etkisi yaratsa da TL varlıklardaki sert düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir" dedi. Gürleyen, piyasalarda Brexit sonrasına benzer bir açılış görüldüğünü ifade ederek, Trump'ın seçilmesiyle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırma konusunda çok daha yavaş hareket edecek olması, hatta aralık ayını pas geçmesi, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde beklenilen yüzde 2 üzerinin artık zor olması ve iç meselelere odaklanacak ABD'nin Ortadoğu'ya daha az müdahil olacağı beklentilerinin özellikle Türkiye için pozitif olduğunu söyledi. Gürleyen, dolardaki hızlı yükselişin kısa vadede kalıcı olmayacağını, BIST 100 endeksinde ise 90 bin puan üzeri olan hedeflerini koruduklarını kaydetti.

FAİZ ARTIRIMI ZOR
Trump'ın faiz artırımına soğuk bakması ve Fed Başkanı Janet Yellen'i görevden alma ihtimalinin dahi olması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin lehine yorumlanıyor. Pazartesi yüzde 78.2 olan Fed'in aralıkta faiz artırım ihtimali seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından yüzde 48.1'e geriledi.

VAATLERİ BORSAYI ÖNE ÇIKARIYOR
Fiyatlardaki dalgalanmaların devam edeceğine dikkat çeken analistler, güvenli limanlara kaçış eğilimin 2017'ye sarkabileceği görüşünde. Uzun vadede ise Trump'ın vaatlerinin borsa açısından oldukça destekleyici olduğu vurgulanıyor.

ANKARA İLE UYUM ÖNEMLİ
Fed'in aralıkta faiz artırma ihtimalinin gerilediğine işaret eden Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Trump'un Clinton'a göre daha yumuşak bir Ortadoğu siyaseti izleyeceğini ve Ankara ile de uyumu bir görüntü çizeceğini söyledi. İntegral Menkul Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise Fed'in faiz artırımını öteleyebileceğine işaret ederek, "Bu durum Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan piyasalar için destekleyici bir süreç olacak. Ayrıca ABD'nin Ortadoğu'da hareketliliği azalabilir" diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ OLUMLU ETKİLER
Fed faiz artışında çok daha yavaş hareket edebilir.
ABD 10 yıllık faizleri uzun süre yüzde 2'nin altında kalmaya devam eder.
İç meselelerine odaklanan ABD Ortadoğu'yu daha az karıştırır.
Ankara-Washington arasındaki güven bunalımı aşılabilir.

TÜRK VARLIKLARI TOPARLANDI
8 Kasım İlk tepki Değişim(%) Kapanış
Borsa 76.367 74.509 -2.43 76.208
Dolar/TL 3.1700 3.3041 4.23 3.2070
Euro/TL 3.5020 3.6922 5.4 3.5240
10 yıllık faiz (%) 10.34 10.53 1.8 10.49
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye çabuk atlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN