Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Memurlar için kıyafet yönetmeliği değişti

Giriş Tarihi: 11.11.2016 14:24 Güncelleme Tarihi: 11.11.2016 14:41
Memurlar için kıyafet yönetmeliği değişti

Türk Silahlı Kuvvletleri'nde çalışan 30 bin sivil memur için yeni dönem başlıyor. Bugünden itibaren kadın memurlar başörtüsüyle, erkek memurlar sakal ile görev yapabilecek. Erkekler, yazları kravat takmayıp ceket de giymeyebilecek.

Söz konusu değişikliğe ilişkin düzenleme, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 1982 yılında çıkarılan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6.maddesi değiştirildi. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan sivil memurlar da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan personelin tabi olduğu kılık kıyafet yönetmeliğine dahil edildi.

TSK İBARESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6. maddesi, "Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler." hükmünü içeriyordu.

Söz konusu düzenlemedeki "Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar" ibaresi, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, yedek subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er ile erbaş ve erler" şeklinde değiştirildi.

KADINLAR BAŞÖRTÜSÜ, ERKEKLER DE SAKALLA ÇALIŞABİLECEK

Ancak Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan; kadınlar işe başörtüsüyle; erkekler ise kirli sakalla gidebilecek. Erkekler için ayrıca yazları da zorunlu olan 'kravat' takma kuralı kaldırılmış oldu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memurlar için kıyafet yönetmeliği değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN