Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derik zeytinini dünyaya tanıtacaktı

PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan kaymakam Safitürk, ilçeyi kalkındırmak için tarım ve turizmde yol haritası hazırlamıştı. Safitürk, son röportajında Derik zeytinini markalaştırmak için yaptıkları çalışmaları anlatmıştı

Giriş Tarihi: 12.11.2016
Derik zeytinini dünyaya tanıtacaktı
Önceki gün PKK'lı teröristlerce düzenlenen hain saldırıda yaralanan ve dün şehit olan Derik kaymakamı M. Fatih Safitürk'ün Mardin'in Derik ilçesinin ekonomik kalkınmasını sağlamak için kapsamlı bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı'nca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Derik Belediyesi'nde görevlendirilen şehit kaymakam Safitürk, son röportajını verdiği AA muhabirine, ilçenin kültür ve turizm potansiyelinin yanı sıra Derik zeytininin markalaşması için yürüttükleri çalışmaları anlatmıştı.

ATÖLYE KURDURDU
"İnşallah turizm fuarlarında Derik zeytini yerini almış olacak" diyen Kaymakam Safitürk, İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında ilçede zeytinyağı çıkartma, paketleme ve sabun atölyesi kurmuştu. Şehit kaymakam, atölyelerde üretilen "Derik Kaymakamlığı" ve "Derik Belediyesi" logosunun bulunduğu şişelerdeki zeytinyağlarını ilçeye gelen misafirlere hediye ediyordu. Burada yıllık yaklaşık 250 kilogram zeytinyağı paketlenirken, bu sayede ilçenin tanıtımına katkı da sunulmaya çalışılıyordu. Kaymakam Safitürk, yaptığı açıklamada zeytinin yeterince katma değeri oluşturulamamış bir ürün olduğunu belirtmişti. Derik'in en önemli zeytin çeşidi "halhalı" olarak tanımlanıyor. Bunun dışında belloti, zıncoki, mavi, guleki çeşitleri de bulunuyor. Vatandaşlar zeytin alanlarının tamamına yakınını kendi imkânlarıyla suluyor ve kesinlikle yapay gübre kullanılmıyor.

HEDEFİ TURİSTİK ÜRÜN YAPMAKTI
Safitürk, Derik zeytinini şişeleyip, ambalajlayıp bir turistik ürün haline getirmeye çalıştıklarına işaret ederek, şunları söylemişti: "Derik zeytini coğrafi şartlar gereği rüzgâr alan bir bitkiden yetişiyor. Bu nedenle farklı bir tadı var. Asit oranı da istenilen ölçüde. Hem zeytinyağı hem de sofralık olarak üretim potansiyelimiz var. Zeytinin ilçede tarihi Bizans ve Romalılara kadar gidiyor. Yüzyıllık ağaçlarımız var."

TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK
Kaymakam Safitürk'ün çalışmaları zeytinle sınırlı değildi. İlçenin ciddi bir turizm potansiyeli bulunduğunu anlatan Safitürk, "Terör olayları nedeniyle güvenlik sorunu olduğu zaman bu kültür ve turizmi ön plana çıkaramıyorsunuz. İnşallah bu olumsuzluğu da bitirip Derik'i tarihi, kültürü ve tarımı ile ön plana çıkarmaya çalışacağız" değerlendirmesini yapmıştı. Sadece zeytin değil ilçe, 25 tarihi kültürel varlığın olduğu turizm potansiyeli olan bir yer. Ancak terör olayları nedeniyle bu kültür ve turizmi ön plana çıkaramıyorsunuz. İnşallah bu olumsuzluğu da bitirip Derik'i tarihi, kültürü ve tarımıyla ön plana çıkarmaya çalışacağız" diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derik zeytinini dünyaya tanıtacaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN