Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Para politikasında yeni sadeleşme adımı

Para Politikası Kurulu toplantı sayısının 12’den 8’e düşeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Merkez Bankası esas görevine daha güçlü odaklanacak” dedi

Giriş Tarihi: 14.11.2016
Para politikasında yeni sadeleşme adımı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni yapılacak kanuni düzenlemeyle gelişmiş ülkelerle benzer şekilde, ayda bir gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sayısının azaltılarak, yılda en az 8 defa yapılacağını bildirdi. Şimşek, banka meclisinin operasyonel, idari konularla ilgili bir yapı olduğunu belirterek, bu iki yapının toplantı tarihlerinin birbirine bağlanmış olmasının mantıklı ve dünya örnekleriyle uyumlu olmadığını ifade etti.

TEK POLİTİKA FAİZİ
Toplantı sayılarının azaltılmasıyla birlikte bankanın daha uzun vadeli verilerle analiz yapacağına dikkati çeken Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Merkez Bankası, para politikasını büyük ölçüde sadeleştirdi. Artık tek politika faizi olacak. Bu anlamda dört haftalık sürecin de kısa olduğu düşünülüyor çünkü Merkez Bankası genel trendi görebilmek istiyor. Artık tek bir politika faizi kullanılacağı için bunu aslında sadeleşmenin bir sonraki adımı olarak düşünebiliriz. Merkez Bankası esas görevine daha güçlü odaklanacak ve daha çok veriye bakma imkânına kavuşacak. Daha fazla veriyle daha net ve basit mesaj verecek."

PİYASA DALGALANIYOR
Piyasaların PPK toplantısı süreçlerinde veriler üzerinden yapılan tartışmaları yakından takip ettiğine ve kısa vadeli veriye odaklanabildiğine işaret eden Şimşek, bu durumun piyasalarda dalgalanmalara sebep olabildiğini söyledi. Şimşek, toplantı sayısının azaltılmasının piyasaların çok kısa vadeli veriye odaklanmasının azaltılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Para politikasında yeni sadeleşme adımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN