Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredinin yüzde 90’ı KOBİ’lere verildi

Kırsal kalkınmaya destek vermek için 63 yıl önce kurulan Şekerbank, bugün de aynı misyonla hareket ediyor. Genel Müdür Servet Taze, “Kredi portföyünün yüzde 90’ını tarım, esnaf ve KOBİ kredileri oluşturuyor” dedi

Giriş Tarihi: 15.11.2016
Kredinin yüzde 90’ı KOBİ’lere verildi

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, 63 yıl önce Anadolu'da sayıları yüz binleri bulan pancar kooperatifi üyesi çiftçilerin bir araya gelmesiyle kırsal kalkınmaya ve tarımsal sanayiye dayalı iktisadi gelişimi desteklemek için kurulan Şekerbank'ın, bugün de aynı misyonu koruyarak üretimi desteklediğini söyledi. Yerel bankacılıktaki Şekerbank uzmanlığı sayesinde KOBİ, esnaf ve tarım bankacılığında yaygın bir müşteri tabanına sahip olduklarını belirten Taze, "Bugün toplam kredi portföyümüzün yüzde 90'ını ticari krediler; yani tarım, esnaf, işletme, KOBİ ve kurumsal krediler oluşturuyor ve bu alanda sektörde lider konumda bulunuyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanın finansmanındaki öncü rolümüz doğrultusunda, enerji verimliliği yatırımlarını destekliyor, boşa harcanan emeğin korunmasını ve enerji tasarrufunu teşvik ederek ülkemizin geleceğine yatırım yapıyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye'nin enerji verimliliği yatırımlarını finanse eden ilk bankacılık ürünü olan EKOkredi ile bugüne dek 87 bine yakın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdık" diye konuştu. Finansal kapsayıcılığı artırmak için Türkiye'nin ilk ve tek mikro finansman modelini de uyguladıklarını söyleyen Taze, bankacılık hizmetlerine dahil olmayan kırsal nüfusun mikro finansman yöntemiyle kaynaklara erişimini artırmayı ve kredi portföyünü daha da tabana yayarak finansal kapsayıcılığı artırmayı amaçladıklarını vurguladı.

DEVLET-MİLLET EL ELE AŞTIK
Kuruluş vizyonlarından gelen 'Anadolu Bankacılığı' misyonuyla sorumlu ve insan odaklı bankacılık yaptıklarını söyleyen Taze, "Daha güçlü yarınlara ve yeni başarılara hep birlikte ulaşmak için var gücümüzle üreten Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Kısa bir süre önce yaşadığımız olağanüstü günlerin devlet ve milletin kenetlenmesiyle hep birlikte aşıldığını ve tüm dünyanın Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gördüğünün altını çizen Taze, şöyle konuştu: "Bu süreçten daha da güçlenerek çıkan demokrasimizin ve ekonomimizin sağlam temellerinin verdiği güven ile Türkiye yoluna daha güçlü bir şekilde devam etmektedir. Çünkü Türkiye ekonomisi son 15 yılda büyük kazanımlar sağlamıştır."

GÜÇLÜ POTANSİYEL
Genel Müdür Servet Taze, Türkiye ekonomisinin son 15 yıllık dönemde sürdürülen mali istikrar, görece oldukça düşük borçluluk oranları, güçlü finans sistemi ile güçlendiğini belirtti. Taze, "Bu bağlamda, küresel ekonomideki gerilemelere rağmen Türkiye, güçlü büyüme hikâyesi ve potansiyeli ile uluslararası yatırımcılar için en güvenli limanlardan biri olmayı sürdürmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredinin yüzde 90’ı KOBİ’lere verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN