MÜSİAD Expo’ya Afrikalılar damga vurdu

MÜSİAD’ın iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD EXPO Fuarı’na 7 binden fazla yabancı işadamı katıldı. Yabancı işadamlarının ise yüzde 30’unu Afrikalılar oluşturdu. MÜSİAD Başkanı Olpak, “Seneye Afrika’da bir fuar düzenleyeceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 15.11.2016
MÜSİAD Expo’ya Afrikalılar damga vurdu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir İstanbul'da düzenlenen uluslararası MÜSİAD EXPO'nun 16'ncısında ihracata dönük iş görüşmeleri zirve yaptı. 700 firma, 7 binden fazla yabancı iş adamı, 800'ü yabancı 1000 satın almacı, 52 ülkeden alım heyeti ve 100'ü aşkın ülkeden ziyaretçinin katıldığı 16. MÜSİAD EXPO, Türkiye ekonomisinin dimdik ayakta olduğunu ispatladı. 7 bini aşkın ikili iş görüşmesinin yapıldığı fuar, ekonomiye canlılık getirdi. Yaklaşık 200 bin ziyaretçi ağırlayan fuara Afrika damgasını vurdu. Bu yılki fuar için Afrika'ya odaklanan MÜSİAD'ın yabancı fuar ziyaretçilerinin yüzde 30'unu Afrikalılar oluşturdu.

AFRİKA'YA ÖZEL İLGİ
Fuarın açılış programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da MÜSİAD'ın Afrika'ya olan ilgisinin devam etmesini istedi. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, "Bu yıl 16'ncısı yapılan MÜSİAD EXPO'yla devlet adamları, siyasetçiler, işadamları, girişimciler, bürokratlar, akademisyenler ve yatırımcıları bir araya getirdik" dedi. Önümüzdeki yıl Pakistan'daki, 4. High Tech Port'u düzenleyeceklerini belirten Olpak, 2017 yılında Afrika'da bir fuar düzenlemek için hazırlık yaptıklarını söyledi. 16'ncı MÜSİAD EXPO'nun, tüm olumsuz girişimlere rağmen Türkiye ekonomisinin ayakta olduğunu ispatladığını söyleyen Olpak, "Fuar olumlu değerlendirmelerle sona erdi. Bu bizim için gurur verici. Türkiye ekonomisi üzerine yapılan olumsuz yorumların ve yürütülen algı operasyonlarının beyhude çabalardan ibaret olduğunu MÜSİAD EXPO ile tüm çevrelere gösterdik. Fuarımızı açarken dediğimiz gibi Türkiye, Türkiye'den büyüktür ve bizim ülkemize olan inancımız tamdır" diye konuştu.

MÜSİAD MOU ANLAŞMALARI İLE TİCARET AĞINI GENİŞLETİYOR
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, İran Mühendisler Odası Başkanı Mr. Majed Ali Al-Tabba'a TAAVVUN Odası (Iran Chamber of Cooperatives-İran Ticaret Odası) Başkanı Dr. Bahman Abdullahi, Rusya Federasyonu Müslüman İşadamları Derneği Başkanı Mr. Shagimardanov Aydar Ravilevich ile MoU (Memorandum of Understanding) anlaşmaları imzaladı. MÜSİAD, İran, Ürdün ve Rusya ile imzaladığı bu anlaşmalarla, Türkiye'nin söz konusu ülkelerle pazar ağını büyütmeyi, dünyadaki ticaret ağını ve işbirliğini genişletmeyi ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

SAVUNMA SANAYİİNDEN GÖVDE GÖSTERİSİ
Milli yeteneklerle küresel güçler oluşturma hedefiyle yola çıkan ve savunma ve havacılık sektörüne özel olarak düzenlenen 3. High Tech Port'ta ise Otokar'ın Altay Tankı'ndan Katmerciler'in Hızır'ına, Vestel Savunma'nın Karayel Taktik İHA'sından ASELSAN'ın İHASAVAR'ına Roketsan'ın Cirit'ine varana dek Türk savunma ve havacılık sanayiinin ileri teknoloji ürünleri pazar ülkelerin delegasyonlarıyla buluştu. 3. High Tech Port'a 34 ülkeden askeri delegasyon katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSİAD Expo’ya Afrikalılar damga vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN