Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘2017 çok daha güzel olacak’

Başbakan Yıldırım, yeni yılın Türkiye için çok daha güzel olacağını söyledi. Yıldırım, ihracatçılara da “Artık işimize, gücümüze bakalım” diye seslendi

Giriş Tarihi: 16.11.2016
‘2017 çok daha güzel olacak’
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlediği İhracat Zirvesi, Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımı ile gerçekleştirildi. Yıldırım, konuşmasında şu mesajları verdi:
15 Temmuz'u yaşamış bir ülke olarak, kamu kurumlarının içine yuvalanmış, bütün kurumların sistemini adeta zehirlemiş bir alçak örgütün oluşturduğu mikropları hâlâ temizleyebilmiş değiliz. Bunun için gayret ediyoruz. Bürokraside, kollukta, yargıda, askerde hâlâ bu temizlik harekâtı devam ediyor, bir müddet daha devam edecek.
Değerli dostlar ümitsiz olmaya gerek yok. 2017 çok daha güzel olacak. Bu yapılan algı operasyonları, Türkiye'nin gerçek gücünü yansıtmıyor. Dünyanın her tarafına gidin. Ne kadar ihracat yaparsanız o kadar destekleyeceğiz. Araştırma geliştirmeye, yenilikçiliğe daha fazla zaman ayıracağız. Bizim mutlak üstünlüğümüz, petrolümüz yok. Ama kabiliyetli insan kaynağımız var. Bulunduğumuz coğrafya dünyanın en stratejik noktası.
İhracatımızda kaliteye önem vermemiz lazım. Sizden özellikle bir şey istiyorum. Birbirinizin müşterilerini kapmaya çalışmayın. Yeni müşteriler bulun. Dışarda bunu yapmayın. Yeni müşteri yeni alan bulun.
2023'te iddialı hedeflerimiz var. Biliyorsunuz Türkiye, Türk insanı son dakika başarısıyla tanınır. Özel sektörde de, böyle devlette de böyle. Türklerin son dakika mucizesi vardır. Zor olan hemen yapılır, imkânsız zaman alır.

BİR İŞ KALDI
"Türkiye'nin geleceğinde belirsizlik yok. Belirsizlik varmış algısı oluşturmaya çalışanlar var, çok net. Önümüzde bir iş kaldı. Şimdi yapacağımız iş bu hükümet sistemini mevcut anayasayla uyumlu hale getirmek."

SEÇİM 2019'DA
"(Anayasada) Sınırlı bir değişiklik yapacağız ve milletin önüne getireceğiz. Ondan sonra seçim falan yok. 2019'a kadar seçim yok. Yeter artık biraz işimize gücümüze bakalım."

'SPEKÜLATİF OYUNA GİRMEYİZ'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de İhracat Zirvesi'ndeki konuşmasında, döviz kurlarına müdahale etmeyeceklerini söyledi. Kur artışının ekonomiye etkisinin sıfır olmadığına dikkat çeken Zeybekci, şunları kaydetti: "Enflasyonla ilgili kısa dönemde bir etkisi var mıdır, vardır. Kur artışı sebebiyle bütün girdileri TL olmak durumunda olan şirketlerimizin, maalesef yanlış bir kararla, borçlarını ve mükellefiyetlerinin tamamını veya büyük kısmını dövize bağladıklarında uğradıkları zararı da biliyoruz. Ama bu, kısa dönemli zararlardır, zaman içinde telafi edilir. Spekülatif amaçlı birilerinin bu oyunlarına girersek, Türkiye olarak önemli zararlar görürüz. O zarara Türkiye'de müsaade etmeyeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘2017 çok daha güzel olacak’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN