Hiç çalışmadan emekli olabilirsiniz

Giriş Tarihi: 16.11.2016 10:24
Hiç çalışmadan emekli olabilirsiniz

Emeklilik çalışanların en büyük hayalidir. îşi bozulanlar, çalışmak istemeyenler için emekli olmanın formülü var: "İsteğe bağlı sigortalılık"

İŞTE O ŞARTLAR

Bu yolla hiç işe gitmeden emekli olabilirsiniz. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin sigortalı bir işte çalışmaması, emekli ya da malullük aylığı almaması gerekiyor. Yaş şartı ise 18. İsteğe bağlı sigortalılar, kendi primlerini kendileri öder ve bu şekilde emekli olabilirler.

DAHA YÜKSEK AYLIK ALABİLİRSİNİZ

İsteğe bağlı sigortalılar 1 Ekim 2008 sonrası Bağkur kapsamında değerlendiriliyor. İsteğe bağlı sigortalılar genel sağlık sigortasından yararlanır. Yani bu kişiler malullük, yaşlılık ve ölüm risklerine karşı korunuyor. İsteğe bağlı sigortalıların en düşük prim miktarı 527 TL iken ödenebilecek en yüksek prim 3 bin 425 TL'dir. Yüksek prim ödeyen kişiler hem emekli olduklarında, hem de malul sayıldıklarında daha yüksek aylık alabilir.

BİN 261 GÜN KURALINA DİKKAT!

Son bin 261 güne dikkat Çalıştığı işinden, işyerinden, amirinden sıkılıp istifa eden kişi isteğe bağlı sigortalı olursa, emekliliğine kaç gün kaldığını kontrol etmeli. Emekliliğin hangi sigortalılık statüsünde olduğu son bin 261 güne göre belli olduğu için, uzun yıllar SSK'lı çalışan bir kişi emekliliğine 4 yıl kala isteğe bağlı sigortalı olursa düşük emekli aylığı alabilir. Bu nedenle, son bin 261 gün kuralına dikkat ederek bu kararın alınması gerek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiç çalışmadan emekli olabilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN