Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM'de kabul edildi! O süre uzatıldı

TBMM Genel Kurulunda, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanuna geçici madde eklenerek, süresi içinde başvuruda bulunamayan mükelleflere, bu maddenin yürürlüğe girdiği ayın sonuna kadar başvuruda bulunabilme imkanı getirildi.

Giriş Tarihi: 16.11.2016 21:37 Güncelleme Tarihi: 16.11.2016 22:28
TBMM'de kabul edildi! O süre uzatıldı
Yasaya eklenen maddeyle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunda değişiklik yapıldı.

Buna göre, Kanunun yayımlandığı tarihi takip eden gün ile 31 Ekim 2016 tarihi (bu tarih dahil) arasında tebliğ edilen ihbarnamelere konu alacaklar için süresinde başvuruda bulunamayan mükellefler, anılan fıkralardan yararlanmak üzere bu maddenin yürürlüğe girdiği ayın sonuna kadar başvuruda bulunabilecek ve bu başvurular üzerine yapılandırılan alacakların ilk taksiti aynı sürede ödenecek.


Maddenin gerekçesinde de Kanun kapsamında başvuru yapabilecek mükelleflerce 30 günlük başvuru süresi gözden kaçırılarak 31 Ekim 2016 tarihinin başvuru süresinin son günü olarak algılanması nedeniyle süresinde başvuruların yapılamadığı ve bu nedenle Kanundan yararlanılamadığı anlaşıldığından gerek süresinde başvuruda bulunamayan gerekse başvuruyu süresinde yapmasına rağmen ödeme sürelerini karıştıran mükelleflere yeni bir hak verilmesinin uygun olacağı ifade edildi.

-MOTORLU TAŞITLARDAN ALINAN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE DEĞİŞİKLİK
Araç vergilendirilmesinde sistem değişiyor. Yasa, Özel Tüketim Vergisi Kanununda da değişiklik öngörüyor. Özel Tüketim Vergisi Kanununda, (II) sayılı listedeki mallar için belirlenen oranları bir katına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, bu sınırlar içinde kalmak şartıyla 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan mallar için özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirmeye, kanunî oranına kadar çıkarmaya Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'de kabul edildi! O süre uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN