Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotive stratejik destek

İhracat şampiyonu otomotiv lojistik sektörünün desteğiyle performansını artırıyor. Mars Logistics Başkanı Garip Sahillioğlu, sektörün, yaptığı yerel ve uluslararası taşımacılıkla otomotiv sanayisine stratejik destek verdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 17.11.2016
Otomotive stratejik destek
Türkiye'nin 2023'teki 500 milyan dolarlık ihracat hedefine her yıl 20 milyar doların üzerinde ihracatla destek olan otomotiv sektörünün en önemli yardımcısı lojistik sektörü olarak ön plana çıkıyor. Yılda 4 milyon adet üretim ve 3 milyon adet ihracat yapan otomotiv sektörü, bu başarısını ise lojistik hizmetinin kalitesiyle maksimuma çıkarıyor. Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, stratejik bir noktada bulunan lojistik sektörünün bu sürece, gerek taşımacılık ayağı ile gerekse katma değerli servisle vereceği desteğin önemini vurguladı. Kuruldukları 1989 yılından bu yana kusursuz hizmet politikası güden organize bir kurum olarak hareket ettiklerini belirten Sahillioğlu, hizmet verdikleri sektörlerin başında Türkiye'nin dinamosu otomotiv sektörü olduğunu ve toplam cirolarının yüzde 40-45'ini oluşturan sektördeki potansiyellerinin 2016 yılında arttığını söyledi. Kara, hava, deniz ve demiryolu nakliyesi, fuar ve etkinlik lojistiği, proje taşımacılığı, gümrükleme, sigorta, depolama ve diğer tüm lojistik hizmetlerini entegre olarak sunduklarını belirten Garip Sahillioğlu, "2016 yılının ilk yarısını başarılı rakamlarla kapatan otomotiv sanayiinin yılsonu için 1 milyon araç hedeflediği konuşuluyor. Lojistik sektörünün ülkemizin 2023 hedeflerinde büyük önem taşıyan otomotiv sektörü için stratejik bir konumda olduğunu düşünüyoruz. Sektör olarak otomotiv sanayine, uluslararası rekabet gücünü yükseltecek özel proje ve uygulamalar ile destek olmalıyız" dedi.

'7/24 HİZMET VERİYORUZ'
Otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını iyi analiz ettiklerini, sektörün dinamiklerine uygun hizmet anlayışıyla aksiyon aldıklarını söyleyen Sahillioğlu, "Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın operasyonel süreçlerinde avantaj sağlayacak tüm stratejik ve teknolojik uygulamaları hayata geçiriyoruz. Transit sürenin büyük önem taşıdığı otomotiv sektöründe anlık, günlük ve haftalık raporlar ile sürekli bilgi akışı sağlıyoruz. "Just in time" üretim modeliyle çalışan müşterilerimizin üretim süreçlerini hızlandıracak hızlı ve güvenilir çözümler ile 7/24 hizmet veriyoruz. Kurduğumuz geri bildirim döngüsü ile proaktif davranış sergiliyor, sorun oluşmadan aksiyon alabiliyoruz. Tüm araçlarımızı uydu sistemiyle takip ediyoruz. Tedarik zincirinin aksamaması için hava durumu ve sınır kapılarını sürekli kontrol ediyor, aldığımız veriler doğrultusunda önceden belirlenmiş rotaya müdahale ediyoruz. Tedarikçilerin bulunduğu ülkeler ve araçların kullandığı güzergahlardaki grev durumlarını takip ediyor, süreci hızlandıracak lojistik destekler sunuyoruz" diyor.

OTOYA MILK RUN TAŞIMACILIK
Planlamanın çok önemli olduğu otomotiv sektörüne özel bir proje olarak "Milk Run" taşımacılık gerçekleştiren Mars Logistics, bu taşıma modeli sektöre avantajlı lojistik desteği sunuyor. Mars Logistics Başkanı Garip Sahillioğlu, "Milk Run müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik sunduğumuz özel lojistik çözümlerden biri. Adını Amerika Birleşik Devletleri'nde süt dağıtımından alıyor. Belirli bir program çerçevesinde araç tarafından bir program çerçevesinde çeşitli noktalardan aynı veya farklı yüklerin alınarak bir veya birden fazla noktaya teslim edilmesi ve teslimatlar sırasında boş kapların toplanması veya tüm teslimatlar tamamlandıktan sonra ters güzergâh izlenerek boş kapların toplanarak geri getirilmesi sistemine dayanıyor. Özellikle otomotiv sektörü gibi zamanlamanın birincil öncelik olduğu sektörlerde tam zamanında, avantajlı lojistik desteği sunuyor" dedi. Mars Logistics, Milk Run taşımacılık hizmetinde her gün güncellenen düzenli yükleme hatları ile haftada 6 gün 24 saat olmak üzere günde ortalama 150- 170 arası sefer gerçekleştiriyor.

DEPOLAMA ALANI 100 BİN M2
Mars Logistics olarak 2016 yılı içerisinde, özellikle otomotiv sektörünün tercih ettiği Milk Run taşımacılık organizasyonlarını arttırdıklarını belirten Garip Sahillioğlu, şirket olarak önce müşteri potansiyelini oluşturduklarını ardından yatırım planlarını revize ettiklerini belirtiyor. 2016 yılı içerisinde filo yatırımı yaptıklarını belirten Sahillioğlu, "Geçtiğimiz yıl talep fazlalığı sebebiyle Orhanlı-Tuzla ve Kocaeli Şekerpınar'da iki yeni lojistik merkezi açma ihtiyacı hissettik. Bu iki yeni lojistik merkezin eklenmesiyle depolama alanında toplam 100 bin metrekarenin üzerine ulaştık. Birkaç ay içerisinde 30 milyon Euroluk bir yatırım ile ana lojistik merkezimizi Hadımköy'e taşıyoruz. Bizler geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 12'lik bir büyüme hedefledik. Yılı planladığımız gibi yaklaşık 250 milyon Euro ile kapatmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

'SEKTÖR ÖNCÜSÜYÜZ'
Garip Sahillioğlu, "Sürdürebilirlikte sektörün öncüsüyüz. 2013'te Türkiye'de sürdürülebilirlikle ilgili performansını GRI (Global Reporting Initiative) standardına uygun olarak raporlayan ilk lojistik şirketi olduk" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotive stratejik destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN