Sığınmacı kimliğiyle sahte reçeteye geçit yok

Giriş Tarihi: 17.11.2016
Sığınmacı kimliğiyle sahte reçeteye geçit yok

Üç milyon sığınmacıya verilen sağlık hizmetleri mercek altına alındı. Sığınmacı kimlikleri kullanılarak yapılan sahte işlemler için ‘takip merkezi’ kuruluyor

Hükümet, Suriyeliler başta olmak üzere Türkiye'de bulunan 3 milyonu aşkın sığınmacıya verilen sağlık ve ilaç hizmetlerini mercek altına aldı. Sığınmacıların kimlik numaralarını kullanarak ilaçta usulsüz uygulamaların önüne geçebilmek için önemli bir adım atılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sığınmacıların ilaç reçetelerini takip için Ankara'da Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı özel bir merkez kuruyor. Hastanelerde yazılan ilaçların doğruluğu, eczanelerin fazla yazıp yazmadığı reçeteler tek tek kontrol edilerek tespit edilecek.

DÜNYAYI 50'YE KATLADI
Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Türkiye'yi dünyanın en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkesi ilan ederken, Türkiye'nin sığınmacılar için harcaması uluslararası kuruluşlardan gelen yardımları 50'ye katladı. Türkiye bugüne kadar 25 milyar dolar tutarındaki çalışmalarına karşılık uluslararası camiadan gelen toplam destek 512 milyon dolarda kaldı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 252 bin 494'ü 10 ilde bulunan 24 geçici barınma merkezinde olmak üzere toplam 2 milyon 753 bin 696 Suriyeli, geçici koruma statüsünde bulunuyor. Türkiye'de geçici koruma altına alınan Suriyelilere, 29 Nisan 2011'den itibaren, koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi edici sağlık hizmetleri, acil sağlık hizmetleri, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında ve ücretsiz veriliyor.

6 BİN 500 SURİYELİ'YE ÇALIŞMA İZNİ
Bakanlar Kurulu'nca bu yılın başında verilen çalışma izniyle ilgili düzenlemeden 7 ayda 6 bin 584 Suriyeli yararlandı. 2016'nın ilk 7 ayında 184 işverene kaçak mülteci çalıştırmaktan idari para cezası uygulandı. Çalışma Bakanlığı'nın rakamlarına göre, Bakanlar Kurulu kararıyla belirli şartlar öngörülerek verilen çalışma izni çerçevesinde Ocak-Temmuz 2016 arasında 6 bin 584 Suriyeli işe başladı. Çalışma izninden yararlanan Suriyeliler en çok hizmet, inşaat, sanayi ve tarım sektöründe istihdam ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığınmacı kimliğiyle sahte reçeteye geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN