Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan’la hedef 1 milyar $ ticaret

Pakistan’da işadamlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 18.11.2016
Pakistan’la hedef 1 milyar $ ticaret

Pakistanlı işadamlarına yatırım çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ""Hedefimiz en kısa zamanda ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarmak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan ziyareti kapsamında dün Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile birlikte, Türkiye ve Pakistan'ın önde gelen şirketlerinin yöneticileriyle bir araya geldi. Erdoğan, iki ülke işadamlarına, Türkiye- Pakistan ve üçüncü ülkelerde yatırım çağrısı yaptı.

KAZAN-KAZAN POLİTİKASI
İki ülke arasındaki ticaret hacminin en kısa sürede 1 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğine dikkat çeken Erdoğan, "Siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, enerji alanında, altyapı, üstyapı, bütün bu alanlarda atacağımız adımlarla Türkiye ve Pakistan, birlikte kazankazan esasına göre kalkınmalı, geleceğe yürümelidir" dedi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın ilk dokuz ayında Pakistan'a ihracat 257 milyon dolar, ithalat ise 200.2 milyon dolar oldu. 2015'te iki ülke arasındaki ticaret hacmi 600 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ticaret ve yatırım alanında işbirliği yapılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ve Pakistan arasındaki bu dayanışmanın güçlenerek devam etmesi inanıyorum ki İslam dünyasına örnek teşkil edecektir" diye konuştu. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey bünyesinde bugüne kadar imzalanan 51 anlaşma ve belgenin, en kısa zamanda hayata geçirilmesiyle birlikte çok ciddi mesafe alınacağını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii biz bunu yeterli görmüyoruz. İnsanımıza istihdam sağlayacak yeni projeleri hazırlayarak yeni ortaklıkları el birliğiyle hayata geçirmeliyiz."

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI
Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey'in beşinci toplantısına Türkiye'nin ev sahipliği yapacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aramızda siyasi, askeri, ekonomik, ticari ve kültürel birçok çalışmalar devam ediyor. Bütün bu çalışmaların yanında savunma, sağlık, enerji alanında da birçok gelişme var. 2017'ye girmeden Serbest Ticaret Anlaşması'nı tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan’la hedef 1 milyar $ ticaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN